Diyabetik nöropatide mirtazapin'in omurilik ve arka kök gangliyonlarında bulunan iyon kanalları ve nöropeptidler üzerine etkisi
Effects of mirtazapine on spinal cord's and dorsal root ganglia's ion channels and neuropeptides in diabetic neuropathy
  1. Tez No: 480918
  2. Yazar: NURİYE EZGİ BEKTUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ BAYÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Nöropatik ağrı, Diabetes mellitus'un en yıkıcı komplikasyonlarından biridir ve yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Nöropati zamanla ilerler ve bu nedenle araştırmacılar için sinir sistemini diyabetik hasardan korumak önemli bir hedef haline gelmiştir. Antidepresanlar (Trisikliklerin yanı sıra seçici serotonin geri alım inhibitörleri (S.S.R.I)) yaygın olarak depresif olmayan kişilerde çeşitli ağrıların tedavisinde serotonin veya noradrenalinin geri alımını engelleyerek analjezik olarak reçete edilmektedir. Ancak antidepresanların analjezik etkisinin mekanizması tam olarak açıklanmış değildir. Etki düzeneği trisiklik antidepresanlardan (TCA), selektif serotonin geri alım inhibitörlerinden (SSRI) ve monoaminooksidaz inhibitörlerinden (MAOI) farklı olan Mirtazapin,“bir noradrenerjik ve spesifik serotonerjik antidepresan”(NaSSA) olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak mirtazapin akut ve kronik ağrının tedavisinde ilginç ve geniş bir etkinlik alanı gösteren yeni bir tedavi seçeneğidir. Hayvan çalışmalarında akut termal nosisepsiyonda ve kronik konstrüksiyon hasarına bağlı olarak gelişen nöropati modellerinde mirtazapinin antinosiseptif etkisi bulunmuştur. Çalışmamızda mirtazapinin diyabetik nöropatideki antinosiseptif etki yolağını araştırmak amacıyla soğuk ve sıcak termal ve mekanik hiperaljeziyi ölçen testlerin yanı sıra P maddesi (SP), nöropeptid Y (NPY) ve somatostatin (STT) nöropeptidleri ile Geçici reseptör vanilloid-1 (TRPV1) ve Aside duyarlı iyon kanalı-1 (ASIC 1) iyon kanallarının ağrının anlamlandırıldığı arka kök gangliyonu ve omuriliğin lumbal 4 ve 5 bölgelerindeki ekspresyon miktarlarını western blot ve immünohistokimya yöntemleri ile araştırdık. Çalışmamızın sonucunda diyabetik nöropati grubunda ağrı eşiği düşüp NPY, STT ve iyon kanalları ekspresyonları artarken; mirtazapin verilen grupta ağrı eşikleri kontrol grubuna yaklaşırken ekspresyon seviyeleri düşmüştür. P maddesinin ekspresyon seviyesi diyabet ve özellikle mirtazapin gruplarında kontrol grubuna göre düşmüştür. Sonuç olarak çalışmamızda mirtazapinin diyabetik nöropatide alternatif tedavi seçeneği olarak kullanılabileceği bulunmuştur. Ancak mirtazapinin dozunun ya da analjezik etkisine aracılık etmesi amacıyla olası diğer yolaklarının belirlenmesi için çeşitli bilim dalları tarafından farklı çalışmaların da yapılması gerektiğini öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Neuropathic pain is one of the most devastating complications of diabetes mellitus and has a significant impact on quality of life. Neuropathy progresses over time, and for this reason it has become an important goal for researchers to protect the nervous system from diabetic damage. Antidepressants (Tricyclics as well as selective serotonin reuptake inhibitors (S.S.R.I.)) are commonly prescribed analgesically to inhibit serotonin or noradrenalin reuptake in the treatment of various pain in non-depressed individuals. However, the mechanism of the analgesic effect of antidepressants is not fully explained. Mirtazapine is defined as a noradrenergic and specific serotonergic antidepressant (NaSSA), which differs from effective tricyclic antidepressants (TCA), selective serotonin reuptake inhibitors (SSRI) and monoamine oxidase inhibitors (MAOI). In general, mirtazapine is a new treatment option that shows an interesting and wide range of efficacy in the treatment of acute and chronic pain. In animal studies, antinociceptive effects of mirtazapine were found in acute thermal nociception and in neuropathy models produced by chronic constriction injury. In our study, in order to investigate the pathway of antinociceptive effect of mirtazapine in diabetic neuropathy, we used cold and hot thermal and mechanical hyperalgesia tests as well as We investigated the amount of expression of substance P (SP), neuropeptide Y (NPY), somatostatin (STT) neuropeptides, transient receptor vanilloid channel-1 (TRPV1) and acid sensing ion channel 1 (ASIC 1) in the lumbar 4 and 5 regions of the dorsal root ganglion and spinal cord by western blot and immunohistochemistry. As a result of our study, the pain threshold in the diabetic neuropathy group decreased and the expressions of NPY, STT and ion channels increased; in the mirtazapine group, pain thresholds approached the control group while the expression levels decreased. The expression level of P substance in the diabetic group and especially mirtazapine group were lower than the control group. In conclusion, mirtazapine was found to be an alternative treatment for diabetic neuropathy in our study. But we foresee that different studies should be carried out by different branches of science to determine the dose of mirtazapine or different pathways.