Elektronik sistemlerin nanoakışkan ile soğutulması
Cooling electronics with nanofluid
- Tez No: 455582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Elektronik sistemlerin transistör yoğunlukları her geçen gün artmaktadır. Artan transistör yoğunluğu çiplerin daha fazla güç tüketerek daha fazla ısınmalarına neden olmaktadır. Oluşan bu ısının çip üzerinden uzaklaştırılması için çeşitli soğutma sistemleri geliştirilmiştir. Bunlar içinde en etkili soğutma sistemlerinden biri sıvı soğutma sistemleridir. Genel olarak; pompa, ısı değiştirici ve mikro kanallara sahip temas yüzeyinden oluşan bu kapalı devre sıvı soğutma sistemlerinde çip üzerindeki ısı zorlanmış taşınım ile ısı değiştiriciye aktarılmaktadır. Bu sistemin ısıl performansı ısı transfer akışkanı olarak nanoakışkan kullanılmasıyla daha da arttırılabilir. Bu çalışmada, elektronik sistemler için kullanılan sıvı soğutmalı bir sistemin ısıl performansının değişimi, su yerine nanoakışkan kullanımı durumunda, deneysel olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında, saf su ile yüzde 1 hacimsel konsantrasyona alümina-su nanoakışkan kullanılmıştır. Sonuç olarak, saf su yerine nanoakışkan kullanımı sistemin etkinlik katsayısını yüzde 8,25 arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
The transistor density of electronic systems is getting increase day by day. Increasing transistor density leads to more warming of the chip due to consuming more power. Various type of cooling systems have been developed for dissipation of the heat from the chip. Liquid cooling systems is one of the most effective among these. Generally; pumps, heat exchangers and micro channel with the closed circuit consisting of the contact surfaces is transferred to the heat exchanger with forced convection heat on-chip liquid cooling systems. The performance of this system can be increased by the use of nanofluid as the heat transfer fluid. Therefore, this study aims to experiment the effect of using nanofluid instead of water on thermal performance of a liquid cooling system for electronics. The experiments were carried out with de-ionized water and 1 percent volumetric particle concentration of alumina-water nanofluid. As a result, it is found that the effectiveness of the system is enhanced by increase 8.25 percent of using nanofluid.