Bodrum magmatik kompleksi içinde yer alan monzonitlerin, jeokimyası, jeokronolojisi ve çevre kayaç ilişkisi
Geochemistry and geochronology of monzonites within the Bodrum magmatic complex (Bodrum-Mugla) and relationship with country rocks
  1. Tez No: 455581
  2. Yazar: SERAP SEVİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM YÜCEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Torid tektonik birimine ait olan Likya napları, Bodrum yarımadasının taban birimlerini oluşturmaktadır. Düşük dereceli metamorfik birimler, Bodrum yarımadasının temel kayaçlarını meydana getirmektedir ve bölgedeki tüm kayaçlar, yüksek açılı büyüme faylarının etkisi ile yükselmiştir. İlk defa Oligosen sonrasında gelişen magmatizma etkisiyle şekillenen magmatik kayaçlar, Orta Miyosen'de monzonit sokulumları formunda gözlenmektedir. Holokristalen doku gösteren Bodrum monzonitleri, plajioklas, biyotit, hornblend, piroksen, kuvars ve opak minerallerden oluşmaktadır. Bodrum monzonitleri alkalin seride yer almakta olup, yüksek K'lu kalk-alkalen karakter sunmaktadırlar ve I-tipi olarak sınıflandırılmaktadırlar. Bodrum monzonitlerinin silisyum içeriğine karşı çizilen ana oksit ve iz elementlerde görülen değişimler, Harker diyagramlarına düşürülerek yorumlanmıştır. Sr ve Nd izotop oranlarına göre Bodrum monzonitleri, kabuksal kirlenme ile ilişkili olarak, litosferik manto erimesi alanına işaret etmektedir. Zirkon kristalleri tipolojik olarak sınıflandırılmış, morfolojilerine göre kristalleşme sıcaklığı 650-700 °C olarak tanımlanmış ve yaş verisi de 8,6 My olarak elde edilmiştir. Metal içerikleri ve skarn türleri arasındaki ilişkiyi tanımlanması için, Bodrum monzonitlerinin Dünya'daki diğer skarn granitoidler ile ilişkisi irdelenmiş ve Au-Cu skarn ile Au-Fe skarn granitoidleri ile daha çok fakat, daha az oranda da Zn-W ve Mo skarn granitoidleriyle benzeştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lycian nappes belonging to the Tauride tectonic units which forms the base unit of the Bodrum peninsula. Low-grade metamorphic units that constitute basement rocks of the Bodrum peninsula and all the rocks in the region which arise with effects of high-angle growth faults. The igneous rocks take shape by after the Oligosen magmatism that developed for the first time. This igneous rocks are observed as monzonite intrusions shaped in the middle Miocene. Rocks that belonging to Bodrum monzonites have holocrystalline texture and they consist of plagioclase, biotite, hornblende, pyroxene, quartz and opaque minerals. Bodrum monzonites are located in alkaline series also they offers the high-K calc-alkaline character and categorized as I-type. Silisium content of Bodrum monzonites versus major and minor elements variations are interpretation by the using Harker diagrams. Bodrum monzonite according to Sr and Nd isotope ratios that indicating the lithospheric melting area that associated with crustal contamination. Zircon mineral discrimination studies are performed for Bodrum monzonitic rocks. Zircon minerals were classified as typological. According to this one classification present zircon mineral's the crystallisation temperature was described as 650-700 °C and age data was 8.6 My. The relationship between other Au-Cu and Fe skarn averages with worldwide and Bodrum monzonites to define the metal content was researched. As a result of this one, Bodrum monzonite rocks were the more similar to Au-Cu skarn and Au-Fe skarn granitoids. But this rocks were less similar to Zn-W and Mo skarn granitoids.