Dış ticarette doğal taş ihracatının artış olasılıklarının incelenmesi
An investigation of the possibility of increase of natural stone exports in foreing trade
- Tez No: 455588
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY ONARGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Doğal taş bakımından, jeolojik yapısı itibarıyla zengin bir potansiyele sahip olan ülkemizde, bugünkü verilere göre 4 milyar metreküp işletilebilir mermer, 2,8 milyar metreküp işletilebilir traverten, 1 milyar metreküp granit rezervi bulunmaktadır. Bu değerlere göre Türkiye, dünya doğal taş rezervinin yaklaşık yüzde 40'ına sahiptir. Bu sebeple; doğal taş sektörü her yıl daha da büyümekte, ülkemiz doğal taş ihracat rakamları her yıl bir önceki yıla oranla artışlar göstermektedir. Buna bağlı olarak da doğal taş sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin sayısı da her yıl artmakta ve mevcut olan şirketler de üretimlerini, kapasitelerini, pazar paylarını arttırmaktadırlar. Bu çalışma ile genel olarak doğal taş sektörünün analizi yapılarak sektöre yeni girecek ve mevcut şirketler için bilinmesi gereken konulara değinilmiş, daha sonra şirketlerin ihracatlarını ve pazar paylarını geliştirmeleri için yapılması gereken hususlar üzerinde durulmuştur. Ülkemizdeki doğal taş ve madencilik şirketlerin Pazar paylarını arttırarak büyümeleri, daha fazla istihdam sağlamaları, ülke ekonomisine daha fazla katma değer yaratmaları, pazar payını arttırmaları için yapılması gerekenler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In terms of natural stone, its geological structure of our country which has a great potential, today's data showed that 4 billion cubic meters of exploitable marble, 2.8 billion cubic meters of exploitable travertine, granite reserves are 1 billion cubic meters. According to these values, Turkey has almost 40 percent of world reserves of natural stones. Therefore; Natural stone sector goes on to grow up every year and also export numbers show considerable amount of increases each year in comporison with the years before. However the number of companies competing in this field increase from year to year on the same scale and existing firms increase their productions, capacities and market shares, as well. In this study, the general analysis of natural stone sector has been carried out andsubjects needed to be known has been indicaled for both new companies and existing ones. After this determination, it has been focused on the things to be done for the companies to enhance their exports and market shares. Also it has been discussed on developing marketing for the firms to grow up, to supply more employment, to create more value added to country economy, in the market sharing competition and the utilities to be obtained by means of the applications of them.