Preparation, characterization and utilization of the highly acidic eutectic solvents on the esterification reactions of the acetic acid
Asitliği yüksek ötektik çözgenlerin hazırlanması, karakterizasyonu ve asetik asitin esterleşme reaksiyonlarında katalizör olarak uygulanabilirliği
- Tez No: 455630
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN SAMİ ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu tezde asitliği yüksek ötektik çözgenlerin hazırlanması, karakterizasyonu ve asetik asitin esterleşme reaksiyonlarında katalizör olarak uygulanabilirliği incelenmiştir. Bu çalışmada hidrojen bağı alıcısı olarak kolin klorür, benziltrimetilamonyum klorür, benziltrietilamonyum klorür, benzotonyum klorür ve hidrojen bağı vericisi olarak p-tolüensülfonik asit, sitrik, okzalik asidin kullanıldığı ötektik çözgenler hazırlanmıştır. Tezin ilk bölümünde çalışma kapsamındaki tuzlar ve asitler ile ötektik çözgenler hazırlanmıştır. Hazırlanan çözgenlerin değişik kompozisyonlarda donma noktaları ölçülmüş ve ötektik noktaları bulunmuştur. Bulunan ötektik noktalarda hazırlanmış çözgenlerin yoğunluk, viskozite, pH, kırılma indisi ve elektrik iletkenlikleri 293 ile 333 K arasında ölçülmüştür. Tezin son bölümünde, hazırlanan ötektik çözgenler asetik asitin esterleşme reaksiyonlarında katalizör olarak kullanılmış ve parametrik çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, preparation, characterization and utilization of the highly acidic eutectic solvents on the esterification reactions of the acetic acid has been studied. In this study, DES are formed between choline chloride, benzyltrimethyl ammonium chloride, benzyltriethyl ammonium chloride and benzethonium chloride as HBAs and p-toluenesulfonic acid, citric acid and oxalic acid as HBDs. In the first part of the thesis, eutectic solvents were formed between salts and acids of the study and eutectic point of each particular eutectic solvent was found by measuring freezing points. In the second part of the study, characterization of eutectic solvents was performed at their respective eutectic points. Physical properties of pH, ionic conductivity, density, refractive index and viscosity were measured between the temperatures of 293 and 333 K. In the final part of the study, prepared eutectic solvents were employed in the esterification reactions of acetic acid with various alcohols. Parametric study of catalytic performance of eutectic mixtures was achieved.