İç ortam hava kalitesinin iyileştirilmesinde mekanik havalandırma sistemlerinin etkisi ve endüstriyel bir uygulama
The effect of improvement on the indoor air quality of mechanical ventilation systems and a sample application in industry
- Tez No: 455650
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde iç ortam hava kalitesi ve standartları detaylarıyla incelenmiş ve iç ortam hava kalitesini belirleyen parametreler anlaşılmıştır. Mekanik havalandırma tesisatının iç ortam hava kalitesine etkisi, endüstride yapılan bir uygulama ile ortaya konulmuştur. Havalandırma tesisatına sahip olmayan endüstriyel bir yapıda gerekli iç ortam kirleticilerinin yapılan işin çeşidine göre belirlenmiş ve ölçümleri belirlenen zamanlarda, belirlenen noktalardan yapılmıştır. Yapıda havalandırma tesisatının kurulumu ile ortam havasında iyileştirme gerçekleşmiştir. Gerçekleşen bu iyileştirme, kurulan havalandırma tesisatı sonrasında fabrikanın belirlenen noktalarından yine aynı ölçümler yapılarak desteklenmiştir. Bu şekilde havalandırma tesisatının endüstriyel ortamlardaki iç hava kalitesinin iyileştirmeye olan etkisi grafiklerle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
İn this thesis indoor air quality and standards were examined in detail and parameters affecting indoor air quality has been demonstrated. The effect of the mechanical ventilation system on the indoor air quality is demonstrated by an industrial application. Ventilation systems with non-industrial buildings determined according to the type of work performed and the required indoor pollution measurements in the specified time, it is made from specified points. With the installation of the ventilation system improvements were realized in the factory air indoors. Realized this improvement, the factory was established after the specified point ventilation system is supported also by making the same measurements. The effect of this way of ventilation systems to improve indoor air quality in industrial environments has been demonstrated by numerical analysis.