Asal halkalarda genelleştirilmiş Skew türevleri içeren komütatörler
Commutators involving generalized Skew derivations in prime rings
  1. Tez No: 455676
  2. Yazar: ZEYNEP KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ALBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez esas olarak beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmış, konu ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, tezi anlamada ve okumada kolaylık sağlayacak bazı temel tanım ve kavramlara teorem ve özelliklere yer verilmiştir. Ayrıca halkalardaki türev, genelleştirilmiş türev, skew türev tanıtılıp, tezde kullanılan kavram ve bu bölümde sık kullanılan bazı önemli referans sonuçları yer almıştır. Üçüncü bölümde, Jui- Chi Chang ın 2011 yılında yapmış olduğu“Asal halkalarda Lie idealler üzerinde Engel koşullu genelleştirilmiş skew türevler”başlıklı çalışması ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, Luisa Carini, Vincenzo De Filippis ve Giovanni Scudo nun 2014 de yapmış oldukları“Asal halkalarda kuvvet değişimli (power-commuting) genelleştirilmiş skew türevler”başlıklı çalışmaları incelenmiştir. Beşinci bölümde, V. De Filippis ve O. M. Di Vincenzo nun 2014 de yapmış oldukları“Asal halkalarda sol idealler üzerinde Engel koşullu, hipermerkezleyenli (hypercentralizing) genelleştirilmiş skew türevler”ile ilgili çalışmalarındaki ilk kısım olan asal halkalarda hiperdeğişimli (hypercommuting) genelleştirilmiş skew türevler konusu çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of five chapters. In the first chapter, the subject of the thesis is introduced and a short information about the works have been done so far related to this subject is given. In the second chapter, some basic definitions and notions, theorems and properties which may help to make easy understanding and reading of this thesis are given. Moreover the definitions of derivation, generalized derivation, skew derivation and generalized skew derivation in rings have been introduced and some important results from the references which are frequently used take places in this chapter. In the third chapter, Jui- Chi Changs paper titled“Generalized skew derivations with Engel conditions on Lie ideals”published in 2011 is primarily considered. In the fourth chapter, the paper titled“Power- commuting generalized skew derivations in prime rings”which is a joint work of Luisa Carini, Vincenzo De Filippis and Giovanni Scudo in 2014 is handled. In the fifth chapter, V. De Filippis and O. M. Di Vincenzo' s 2014 work titled“Hypercentralizing generalized skew derivations on left ideals in prime rings”is handled and in this paper hypercommuting generalized skew derivations on prime rings are studied.