Eş zamanlı hamle tabanlı bir satranç oyun motoru geliştirmesi
Developing a simultaneously move based chess application
- Tez No: 455682
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Eşit güçteki oyuncular arasında yapılan klasik satranç maçlarının sonuçları analiz edildiğinde beyaz taşlarla oynayan tarafın kazanma olasılığının rakibine kıyasla %22.19 daha yüksek olduğu görülmektedir (Banks G. 2016). Bu tez çalışmasıyla, klasik satranç oyununa göre daha adil ve eş zamanlı olaylar için strateji geliştirmeye yardımcı olacağı değerlendirilen yeni bir satranç oyunu uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulamanın geliştirilmesinin öncelikli sebebi: Klasik satranç oyunundaki beyaz taşlarla oynayan oyuncunun açık avantajının tespit edilmesinin ardından bu adaletsizliği ortadan kaldıran eş zamanlı bir satranç oyunu için bu tezin danışmanı Prof. Dr. M. E. DALKILIÇ tarafından önerilen bir kurallar setinin tutarlılığının test edilme gereksinimidir. Bu kurallar seti kullanılarak Grafiksel Kullanıcı Arayüzü (GUI) tabanlı bir web uygulaması HTML, CSS, Java Script, jQuery, Node.js, express.js ve socket.io programlama dilleri/kütüphaneleri kullanılarak geliştirilmiştir. Bu uygulamada insan-insan ve insan-bilgisayar modelleri yer almaktadır. Sonuç olarak, bu tez çalışmasında, belirlenen kurallar seti test edilmiş ve tutarlı hale getirilmiş, eş zamanlı hamle stratejilerine dayanan yeni bir zeka oyunu geliştirilmiş ve oyun için ücretsiz bir web platformu hizmete sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is observed through the analysis of the results of the classical chess games played by players of the equivalent strength, that, players with the white pieces has a 22.19% more winning rate as compared to the players with black pieces (Banks G. 2016). In this thesis, a new chess game which is more fair than the classical chess and has been evaluated to be useful to develop strategies for simultaneous events, has been implemented. The primary reason for developing this new chess application is the necessity for testing the stability of the rule set proposed by the thesis advisor, Prof. Dr. M. E. DALKILIC who came up with a rule set for a more fair chess after seeing the unfair advantage of the first movers in classical chess. A Graphical User Interface (GUI) based web application implementing this rules set has been developed using HTML, CSS Java Script, Jquery, Node.js, express.js and socket.io programming tools and libraries. This application contains both human - human and human – computer models. As a result, in this thesis work, proposed rule set has been tested and slightly modified for stability. Furthermore, a new intelligence game based on simultaneous moves has been developed and presented as a free web application.