The interaction between industrial design student decisions and design process
Endüstriyel tasarım öğrencileri kararları ile tasarım süreci arasındaki etkileşim
- Tez No: 856683
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAME TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tasarım, doğrusal olmayan dinamik bir süreçtir ve bu tez kapsamında tasarım süreci tasarım kararları çerçevesinde adım adım analiz edilmiştir. Tasarım süreci somut şeyler, sistemler veya hizmetler yaratmaya yönelik bir problem çözme faaliyetidir. Tasarım faaliyeti, sürekli olarak bu problemleri tanımlama ve çözümler üretme sürecini içerir. Ayrıca bu iki yön arasında sürekli yinemeli bir değişim gerçekleşir. Tasarım kararları, bu yinelemeli seçimleri üretmeyi veya elemeyi içerir. Bu kararlar form, malzeme ve işlev gibi ürün tasarımının temel yönlerini etkiler. Farklı senaryolardaki kullanıcı etkileşimleri kararların oluşmasında büyük rol oynar. Form, tasarımın görsel görünümünü ve yapısını kapsar; malzeme seçimi, tasarımların zaman, yer, olaylar, kişiler veya kültürle ilişkilendirilmesini etkiler; senaryo, tasarımın farklı durumlarda kullanıcı etkileşimlerini analiz etme ve tasarım sürecine bağlamak için önemlidir. Bu bağlamda kullanıcı araştırma verileri, bir bilgi tabanı olarak hizmet eder, bilişsel stratejileri kolaylaştırır ve kullanıcıları anlam sağlayarak tasarım kararlarını tetikler. Kullanıcı araştırma verileri, tasarımcılara kullanıcı gruplarını, tercihleri, ihtiyaçları ve davranış kalıplarını daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Tasarım araştırması, kullanıcılarla etkileşime geçme amacı güder ve karmaşık tasarım yönlerinde gezinmek için çerçeve oluşturarak, kullanıcı tercihlerini, ihtiyaçlarını ve davranış kalıplarını tanımlamak için tasarımcılara yardımcı olur. Araştırma verilerinin her aşamada dikkatlice değerlendirilmesi, ürünlerin kullanıcı ihtiyaçlarıyla uyumlu olmasını sağlar. Tasarım öğrencileri de aldıkları eğitim ışığında tasarım sürecinin her aşamasını yönetir ve kullanıcı araştırma sonuçlarının iletişimini kritik bir faaliyet haline getirir. Bu çalışmada tasarım öğrencileri ile sözlü protokol analizi yapılmıştır. Bu yöntem tasarımcı kararları ile tasarım süreci arasındaki ilişkiyi derinlemesine incelemek için seçilmiştir ve tasarım sürecinin her aşamasında alınan tasarım kararlarının analizinin de adım adım yapılmasına olanak sağlar. Sözlü protokol analizi, kavramlar arasındaki ilişkiyi derinlemesine anlamak için kullanılmış, çalışmanın odak grubu olan ikinci sınıf tasarım öğrencilerinin, karar alma süreci, sezgisel boşluklar ve tasarım eğitiminin etkisi konularında sağladığı içgörüler ortaya konmuştur. Yapılandırılmış sorular aracılığıyla toplanan sözlü raporlar, katılımcıların deneyimleri, karar alma hareketleri ve tasarım sürecini şekillendiren faktörlerin karmaşık etkileşimini aydınlatmaktadır. Katılımcılar İstanbul'un tarihi yarımadasındaki çeşitli konumlara yönelik bir dizi kentsel eleman tasarlamaya yönelik olan bir projedeki deneyimlerini aktarmıştır. Katılımcılara, tasarım süreçleri, kullanıcı araştırması, kısıtlamalar gibi faktörlerin analizini anlamak için sekiz soru soruldu. Sonuçlar, katılımcılar arasında araştırmaya odaklanma, kavram geliştirmeye başlama, tekrar, aksaklıklar ve sezgiye güvenme gibi ortak yönleri ortaya koydu. Karar verme süreçlerinde odak kaymaları, sezgi, geri bildirim ve araştırma gibi faktörler tarafından tetiklendi. Karar verme süreçlerini anlamak, kullanıcıların seçim yapma, seçenekleri gerçekleştirme, değerlendirme ve bu faaliyetlerin çoğu zaman örtüşmesi veya eş zamanlı olarak gerçekleşmesi nedeniyle karmaşık bir görev olan tasarım davranışını içerir. Katılımcılar tasarım süreçlerini bir yolculuk olarak tanımlamıştır. Araştırma, konsept geliştirme ve deneme-yanılma gibi temel stratejilere odaklanılmıştır. Katılımcılar tasarımlarında genellikle alan araştırması yapmış ve kullanıcı ihtiyaçlarını vurgulamıştır. Çoğu katılımcı, tasarımlarına temel oluşturan bir konsept belirleme aşamasını vurgulamıştır. Protokol raporlarında zaman içinde değişime uğradığı, deneme-yanılma ve geri bildirim süreçlerine odaklanma gibi ortak temalar gözlenmiştir. Aynı zamanda, tasarım sürecinde sıkça karşılaşılan zorluklar ve bu zorlukların üstesinden gelme stratejileri benzerdir. Kısıtlamaların, proje bilgileri, algılar ve araştırma verileri gibi kaynaklardan kaynaklandığı ve karar alma sürecini etkilediği vurgulanmıştır. Kullanıcı araştırma verilerinin tasarım sürecinde yoğunlaştırılmasının genellikle senaryo, form ve malzeme üzerinde gerçekleştiği ifade edilmiştir. Sezgi, geri bildirim ve araştırmanın, odak değişikliklerine neden olduğu belirtilmiştir. Tasarım sürecindeki duraksamaların ve sorunların çeşitli stratejilerle aşılmaya çalışıldığı ifade edilmiştir. Bu protokol raporları, katılımcıların tasarım sürecindeki kilit unsurları ve karar alma stratejilerini vurgular. Tasarımcının problem odaklı bakış açısını çözüm odaklı bakış açısıyla birleştirmesi zorlu bir görevdir ve bu uzlaşma süreci, tasarımcıların her tasarım problemiyle başa çıkmak için bireysel geçmişlerini, tutumlarını ve değerlerini kullanmalarını içeren yansıtıcı uygulama yoluyla kolaylaştırılır. Bu nedenle teknik rasyonellik, içsel bilgiden kaynaklanmaktadır. Tasarımcıların bilişsel stratejiler aracılığıyla ortaya çıkan tasarım faaliyeti, endüstriyel tasarımcıların üç baskın bilişsel modunu içerir: ayrımcı düşünce, görsel düşünce ve adaptif düşünce. Ayrımcı düşünce, esneklik ve akıcılığı kullanarak yaratıcı fikirler üretme kapasitesini içerir; görsel düşünce, görsel bilgiyi doğru bir şekilde yorumlama ve manipüle etme odaklanır; adaptif düşünce ise sezgisel bir yaklaşımı temsil eder. Bu nedenle, sezgisel değerlendirme önemlidir ve problem alanları ile çözüm alanları arasındaki tasarım faaliyetine yönelik bir tasarımcının kontrol stratejisini ortaya çıkarır. Tasarım kararlarında hem sezgisel hem de mantıklı analizin bir arada kullanıldığı söylenebilir. Her karar, tasarım hamlelerini şekillendirir ve bu hamlelere yönelik geri bildirim, tasarımcıları daha fazla hamle yapmaya teşvik eder. Bunu yanı sıra tasarım stüdyo ortamı da araştırma kapsamında değerlendirilmiştir çünkü tasarım stüdyo dersi, tasarım öğrencilerinin tasarım faaliyeti için büyük bir önem teşkil eder ve fikir geliştirme için bir alan olarak hizmet eder. Tasarım öğrencileri ile eğitim verenler arasındaki birebir etkileşimler yansıtıcı uygulamayı teşvik eder. Bu etkileşimin önemli bileşenleri ise geri bildirim ve rehberlik etmektir. Tasarım eğitimi, özellikle tasarım stüdyo dersleri; tasarım öğretisi, tasarım kütüphanesi ve geri bildirim olmak temel pedagojik unsura dayanır. Stüdyo ortamı, öğrencilerin tasarım faaliyetine katıldığı bir alan olarak hizmet verir. Tasarım öğretisi, öğrenci ile öğretici arasındaki etkileşimleri içerir ve öğrencinin tasarım becerilerini geliştirmeyi amaçlar. Tasarım kütüphanesi, tasarım uygulamasına dair teknik veriler ve örnekler içerir. Geri bildirim ise projeler üzerinden bir çeşit bilgi aktarımıdır. Bu çalışmada tasarım öğrencilerinin karmaşık karar verme süreçleri; kullanıcı araştırması, kısıtlamalar, sezgi ve eğitim gibi faktörlerin etkisi altında incelenmiştir. Tasarım eğitiminin, özellikle geri bildirim ve rehberliğin çok yönlü etkisinin, tasarım öğrencilerinin bilişsel ve pratik becerilerini şekillendirmede önemli bir tema olarak ortaya çıkmıştır. Çalışma, tasarım görevleri ön anlatımı dağıtılmasıyla başlamış ve final sunumlarıyla sona ermiştir. Bu noktada tasarım faaliyetinde tasarım görevleri ön anlatımının tasarım çerçevesini belirleme konusundaki önemini vurgulanmıştır. Tasarım görevleri, tasarım faaliyetinin başlangıcıdır ve iyi tasarlanmış görevler, tasarım sürecine temel oluşturmalı, yaratıcılığı ateşlemeli ve bilişsel stratejileri etkilemelidir. Tasarım görevleri, problem formulasyonlarını içermeli ve çözümün uygulanma değişikliğini yönetmelidir. Bu tez teorik çerçeveler ve sözlü protokol analizi temel alınarak tasarım öğrencilerinin kullanıcı araştırma verilerini tasarım süreçlerine bir giriş olarak yorumladığı kavramsal bir model sunar. Kullanıcı araştırma verilerinin tasarım sürecine yansıması, bu model tarafından çerçevelenir ve kullanıcı araştırma verilerinin karar verme sürecine derinlemesine bir keşif sunarak nasıl etkilediğini açıklar. Çalışma, araştırma verileri ile tasarım arasında karşılıklı yararcı bir ilişki olduğunu ortaya koyar. Kullanıcı araştırması, tasarım öğrencilerinin karar alma süreçlerini şekillendirmede temel bir rol oynar ve tasarım öğrencilerinin tasarım kararlarını haklı çıkarma ile araştırma veri analizi arasında güçlü bir bağlantı olduğunu gösterir. Kavramsal model kapsamında kullanıcı araştırı verileri karar alma sürecinin ayrılmaz bir parçası olarak tanımlanır. Bu model, tasarımcıların sebep-sonuç ilişkisi üzerinden gezinirken araştırma verilerinin belirleyici bir rol oynadığını, karar alma sürecini hızlandırdığını ve tasarım sürecini yönlendiren kritik odak kaymalarını oluşturduğunu gösterir. Veriler karar alma sürecini hızlandırır, odak değişikliklerini tetikler ve çeşitli çerçeve oluşturma faaliyetlerine katkıda bulunur. Kullanıcı araştırma verisinin zenginliği, tasarımcılara formu, malzeme seçimlerini ve ürün senaryolarını şekillendirme imkanı tanır ve bu yönlerden tasarım kararları almalarını hızlandırır. Tasarım öğrencilerinin bu çok yönlü karar süreci kullanıcı araştırma verisinin yanı sıra algı, proje kapsamı ve tasarım eğitimi gibi yönlerden de beslenir. Kullanıcı araştırmanın tasarım kararlarını yönlendirme ve nihai ürünü şekillendirme konusundaki önemi açıktır. Sonuçta tasarım belirgin sınırları olmayan ve müzakere edilen anlamların baskın olduğu bilişsel karar verme süreçleri içerir. Bu tez tasarım kararları konusunda kesin cevaplar sunmaktan ziyade toplanan verilere dayalı kavramsal bir model oluşturmaya odaklanır ve tasarım faaliyetinde olası desenleri sergiler. Sonuçlar, tasarım öğrencilerinin karar alma süreçlerinin desenlerini tanımlayan ve kullanıcı araştırma verilerini karar alma bilişsel stratejisinin bir parçası olarak çerçeveleyen bir kavramsal modeli tanıtır. Bu kavramsal modele göre, kullanıcı araştırı verilerinin her aşamada dikkatlice ele alınması, ortaya çıkan ürünlerin kullanıcı ihtiyaçları ve tercihleri ile uyumlu olmasını sağlar. Bu nedenle, kullanıcı araştırma verileri tasarım sürecinin her aşamasının derin bir temelini oluşturmalıdır. Aynı zamanda, araştırma bulgularını yorumlamak, tasarımın karmaşık yönlerini gezinmek için önemlidir ve tasarımcıların kullanıcı tercihlerini, ihtiyaçlarını ve davranış kalıplarını tanımlamalarına yardımcı olur. Veri ile karar alma arasında dinamik bir ilişki vardır ve kullanıcı araştırma verileri tasarım sürecinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlar. Kullanıcı araştırma verilerinin kilit rolü, tasarımcıların nedensel ilişkiyi gezmesine, karar alma sürecini hızlandırmasına ve tasarım sürecini yönlendirmek için önemli olan odak değişikliklerini oluşturmasına yardımcı olur. Tasarımın eğitimsel yönü, tasarım öğrencileri için karar alma süreçlerini yönlendiren eleştirel geri bildirim sağlayarak ve tasarım süreçlerini mükemmelleştirmelerine rehberlik ederek bir pusula görevi görür. Tasarım stüdyo dersleri, tasarım eğitiminde temel rehber derslerdir. Tasarım, müzakere edilen bir anlam olarak tasvir edilir ve araştırma verilerinin yorumu bu bağlamda kritik bir girdi haline gelir.
Özet (Çeviri)
Design is a non-linear dynamic process, and it can be analyzed step by step within the framework of decision-making. Design activity involves constantly defining problems and generating solutions, continuously shifting between these two aspects. Design decisions include generating iterative choices and eliminating options, impacting various aspects of product design, such as form, material, and function, all while considering users in diverse situations. User research data serves as a knowledge base, facilitating cognitive strategies and triggering design decisions by providing an understanding of users. Design students manage each step of the design process, making the communication of user research results a critical activity. Verbal protocol analysis was conducted with design students. This method was chosen to study the relationship between designer decisions and the design process, emphasizing the importance of analyzing decision-making step by step. Additionally, the effect of the design studio environment was considered, as the design studio course serves as a space for idea integration. One-on-one interactions between design students and lecturers foster reflective practice, with feedback and guidance being crucial components of this interaction. The study began with the distribution of the brief and concluded with the final presentations. Therefore, the significance of design briefs in design activity is crucial due to their nature of setting the framework for projects by providing constraints. Based on theoretical frames and verbal protocol analysis, this paper presents a conceptual model of design students interpreting user research data as an input to their design processes. The reflection of user research data onto the design process is framed by this model, providing an in-depth exploration of decision- making and how user research data influences it. The study reveals a symbiotic relationship between user research data and design. User research data helps designers better understand user groups, identify preferences, needs, and behaviors. The integral role of user research in guiding design decisions and shaping the final product is emphasized and its critical importance in the educational context of industrial design is highlighted.