Organize sanayi bölgesi atıksularının su sümbülü (Eichhornia crassipes) kullanılarak fitoremediasyonu
Fitoremediation of wastewater in organize industrial zone by using water hyacinth (Eichhornia crassipes)
  1. Tez No: 455690
  2. Yazar: ÖZLEM DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHİME ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzde bazı bitkiler ile gerçekleştirilen fitoremediasyon, biyoteknolojinin çok yeni bir alanıdır ve son yıllarda giderek artan bilimsel bir ilgi görmüştür. Bu çalışmada İzmir Tekeli Organize Sanayi Bölgesi arıtma tesisinden alınan çeşitli atık sularda (dengeleme havuzu, membran biyoreaktör çıkışı, nanofiltrasyon ve ters osmoz süzüntüleri) su sümbülü, Eichhornia crassipes yetiştirilmesi ve bu suların E.crassipes yardımıyla arıtılması ile ilgili laboratuvar ölçeğinde denemeler gerçekleştirilmiştir. E.crassipes ile denemeler 22˚C ve 25˚C olmak üzere iki farklı sıcaklık değerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda su sümbüllerinin her iki sıcaklıkta da membran biyoreaktör sonrası çıkış suyunun ve dengeleme havuzu ham atık sularının pH, iletkenlik, tuzluluk, toplam çözünmüş katı madde, toplam azot, nitrat azotu, sodyum ve kalsiyum miktarlarında önemli giderimler gerçekleştirdiği gözlemlenmiştir. Bunun yanında E.crassipes ters osmoz ve nanofiltrasyon konsantrelerindeki bazı parametrelerde giderimler gerçekleştirdiği fakat yüksek tuzluluk değerleri bitkinin sağlıklı gelişimini sınırlandırdığı görülmüştür. Ayrıca yapılan tuzluluk denemeleri sonucunda su sümbülü bitkisi için letal tuzluluk değeri 3 ppt olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowaday, phytoremediation with some plants is a very new field of biotechnology and it has recieved increasing scientific attention in recent years. In this study, water hyacinth, Eichhornia crassipes were cultivated in various wastewaters (balancing pool, membrane bioreactor outflow, concantrates of nanofiltration and reverse osmosis) collected from İzmir Tekeli Organized Industrial Zone. Experiments were carried out at the laboratory scale for the phytoremediation of these waters with E. crassipes. Experiments with E.crassipes were carried out at two different temperatures, 22°C and 25°C. As a result of the study, it was observed that the water hyacinths performed significant decreases in the pH, conductivity, salinity, total dissolved solids, total nitrogen, nitrate nitrogen, ammonium nitrogen, sodium and calcium contents of the raw wastewaters of balancing pool and membrane bioreactor outflow treated waters. It has also be shown that E. crassipes performed decrease in some parameters of reverse osmosis and nanofiltration concentrates but high salinity values were found limit plant' healthy development. In addition, as a result of the salinity tests, lethal salinity value for water hyacinth plant was found to be 3 ppt.