FDG-konjuge manyetik nanoparçacıkların biyoafinitelerinin in vitro/in vivo olarak incelenmesi
In vitro/in vivo bioaffinity determination of FDG conjugated magnetic nanoparticles
  1. Tez No: 455689
  2. Yazar: VOLKAN YASAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÜNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, dual mod lenf nodu görüntüleme ve hipertermi özellikleri olan bir teranostik ajan oluşturulmasıdır. Bu amaç ile demir oksit içerikli manyetik nanoparçacıklar (MNP) sentezlenmiş, sentezlenen MNP'lerin stabilitelerini arttırmak, sitotoksisitelerini azaltmak ve kanser hücrelerine afinitelerini daha seçici hale getirmek için Hyaluronik Asit (HA) ile yüzey modifikasyonu yapılmış ve Florodeoksiglukoz (19FDG) molekülü ile konjuge edilerek kanser hücrelerindeki afiniteler arttırılmaya çalışılmıştır. Sentezlenen MNP'lere daha sonra floresans özellikte optik işaret olan Indocyanine Green (ICG) bağlanarak optikçe izlenir hale getirilmiştir. Ayrıca iodojen yöntemi kullanlarak 131I radyoişaretleme yapılmış, moleküle terapi ve izlenebilirlik özelliği kazandırılmıştır. Radyoişaretlemesi yapılan molekülün in vitro hücre kültürü çalışmaları ve biyoafinite testleri PC-3 insan prostat kanseri hücreleri ve MCF7 insan meme kanseri hücreleri üzerinde yapılmıştır. Sprague Dawley sıçanlar ile in vivo hayvan organ tutulum çalışması yapılmıştır. Erkek ve dişi sıçanlar üzerinde, etik kurallar çerçevesinde üç farklı proses denenmiştir. Elde edilen sonuçlar, FDG konjuge Fe3O4 nanoparçacıkların kanser hücrelerine tutulumu arttırdığı ve bu parçacıkların MRI ile kanser hücrelerinde görüntüleme ve hipertermi ile terapi için uygun özelliklerinden dolayı teranostik ajan olabileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is created a theranostic agent with dual mode lymph node imaging and hyperthermia. For this purpose, magnetic nanoparticles (MNP) which contained iron oxide were synthesized and the surface of MNP was modified with Hyaluronic Acid (HA) to increase the stability, to reduce cytotoxicity and to enhance their selective affinity for cancer cells. In addition, the modified molecule was conjugated with Fluorodeoxyglucose (19FDG). The synthesized FDG-MNPs were optically screened by binding fluorescence-specific optical signal Indocyanine Green (ICG). Additionally, the molecule was radiolabeled with 131I using the iodogen method so, molecule has been given therapy and traceability. The radiolabeled molecule's in vitro cell culture studies and bioaffinity assays were performed on PC-3 human prostate cancer cells and MCF7 human breast cancer cells. Sprague Dawley rats were studied for in vivo animal organ involvement. Three different processes have been tested on male and female rats in the framework of ethical rules. The results demonstrate that FDG conjugated Fe3O4 nanoparticles enhance the involvement of cancer cells and that these particles may be a theranostic agent due to their favorable properties for imaging with hyperthermia and imaging in cancer cells with MRI.