Türkiye'deki Arenaria L. grup B (Caryophyllaceae) taksonlarının polen morfolojisi
Pollen morphology of Arenaria L. group b (Caryophyllaceae) taxa in Turkey
  1. Tez No: 455707
  2. Yazar: SEDAT ÖMER ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Morfoloji, Biology, Botany, Morphology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Türkiye'de yayılış gösteren Arenaria L. (Grup B) (Caryophyllaceae) cinsine ait Arenaria luschanii McNeill, Arenaria graveolens Schreber, Arenaria rhodia Boiss. subsp. rhodia var. rhodia, Arenaria pamphylica Boiss. & Heldr. subsp. pamphylica var. pamphylica, Arenaria pamphylica Boiss. & Heldr. subsp. pamphylica var. turcica McNeill, Arenaria pamphylica Boiss. & Heldr. subsp. alpestris (McNeill) McNeill, Arenaria mcneillii Aytaç & H. Duman, Arenaria serpyllifolia L., Arenaria leptoclados (Reichb.) Guss., Arenaria tremula Boiss. ve Arenaria macrosepala Boiss. olmak üzere 11 taksonun palinolojik özellikleri incelenmiştir. Asetoliz metoduyla hazırlanan polen preparatlarındaki polenlerin morfolojik özellikleri ışık ve SEM ile tespit edildikten sonra mikrofotoğrafları çekilmiştir. Çalışmanın ışık mikroskobu ile yürütülen kısmında morfolojik incelemeler yapılmış, polen boyutları, por boyutları ve sayılarının taksonlar arasında farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. Arenaria L. (Grup B) cinsine ait taksonların polen tipi pantoporat (periporat), polen şekli prolat sferoid, ekzin yapısı subtektat, ornemantasyonu mikroekinat-perforat'tır. Porlar operkulum ile kaplı, operkulumun üzeri mikroekinat'tır. Çalışma sonuçlarına göre taksonlara ait polen tanımları yapılarak teşhis anahtarı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Palynological characteristics of 11 taxa Arenaria luschanii McNeill, Arenaria graveolens Schreber, Arenaria rhodia Boiss. subsp. rhodia var. rhodia, Arenaria pamphylica Boiss. & Heldr. subsp. pamphylica var. pamphylica, Arenaria pamphylica Boiss. & Heldr. subsp. pamphylica var. turcica McNeill, Arenaria pamphylica Boiss. & Heldr. subsp. alpestris (McNeill) McNeill, Arenaria mcneillii Aytaç & H. Duman, Arenaria serpyllifolia L., Arenaria leptoclados (Reichb.) Guss., Arenaria tremula Boiss. and Arenaria macrosepala Boiss. belonging to the genus Arenaria L. (Group B) (Caryophyllaceae) which is spread in Turkey have been examined. Pollen grains' in the pollen slides, which were prepared according to the method of acetolysis, morphological features were determined with light microscope and also with SEM, then microphotographs of pollens were taken. Morphological examinations were performed on the part of the work carried out with light microscope, pollen sizes, pore sizes and numbers were observed to vary between taxa. The pollen type of the taxa which belongs to Arenaria L. (Group B) genus is pantoporate (periporate), pollen shape is prolate spheroid, exine structure is subtectate, the ornamentation is microechinate-perforate. The pores are covered with operculum and the surface of the operculum is microechinate. According to the results of the study, pollen definitions of the taxa were made and the diagnostic key was prepared.