Türkiye'de bulunan kök-ur nematodu türlerinin (Meloidogyne spp.) (Nemata:Meloidogynidae) ırklarının araştırılması
Determination of races of root-knot nematodes (Meloidogyne spp.)(Nemata:Meloidogyniae) in Turkey
- Tez No: 285286
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. HALİL ELEKCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kök-ur nematodları dünya genelinde kültür bitkilerinde ekonomik olarak önemli verim kayıpları oluşturan ve çok geniş konukçu dizisine sahip olan önemli zararlı gruplarından biridir. Günümüze kadar 80'den fazla Meloidogyne türü tespit edilmiş olup bunlarında birçoğu kültür bitkilerinde beslenip zarar oluşturmaktadır. Türkiye'de tespit edilen Kök-ur nematodu türleri içerisinde en yaygın ve önemli olanları Meloidogyne arenaria, M. chitwoodi, M. hapla, M. incognita ve M. javanica'dır. Bu çalışmada Türkiye'nin farklı alanlarından elde edilen 42 adet Kök-ur nematodu populasyonunun ırkları, test bitkileri kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda M. incognita ırk 1, ırk 2, ırk 5, ırk 6; M. arenaria ırk 2, ırk 3; M. javanica ırk 1, ırk 5 ve M. chitwoodi ırk 1, ırk 2 tespit edilmiştir. M. incognita ırk 5, M. javanica ırk 5, M. chitwoodi ırk 1 ve ırk 2' in Türkiye'deki varlığı ilk defa bu çalışmada ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Root-knot nematodes are the most economically important pest species with an extremely wide host range and high damage potential around worldwide. More than 80 Meloidogyne species are described until nowadays. Meloidogyne arenaria, M. chitwoodi, M. hapla, M. incognita and M. javanica are the most common and the most important among Meloidogyne spp. in Turkey. In this study 42 Meloidogyne populations were collected from different region of Turkey. Races of Meloidogne species were investigated by using the differential host test. The results indicated that M. incognita race 1, race 2, race 5, race 6; M. arenaria race 2, race 3; M. javanica race 1, race 5 and M. chitwoodi race 1, race 2 were found in Turkey. M. incognita race 5, M. javanica race 5 and M. chitwoodi race 1 and race 2 were carried out as the first record of the new races of root-knot nematodes in Turkey