Askeri havacılık uygulamaları için yüksek güç yoğunluklu DA/DA yarım köprü tip çevirici tasarımı
Design of high power density half bridge DC/DCconverter for military aerospace applications
- Tez No: 455715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Askeri havacılık uygulamalarında kullanılan sistemlerde farklı seviyelerde DA (Doğru Akım) gerilime ihtiyaç duyulmaktadır. Askeri uçak platformundan sağlanan DA gerilimin sistemin çeşitli birimlerini beslemek üzere farklı gerilim seviyelerine dönüştürülmesi gerekmektedir. Sistem içerisinde çok sayıda farklı gerilim ihtiyacı olması ve fiziksel olarak kısıtların olması (birim hacme veya alana oranla) güç yoğunluğu yüksek olan çeviricilerin kullanımını gerekli kılmaktadır. Öte yandan, askeri platformlarda sağlanacak gerilimin özellikleri, çeşitli standartlarla belirlenmiştir. MIL-STD-704E standardına göre uçak platformundan gelen farklı DA gerilim ve gürültü değerlerinde, tasarlanan sistemin uyumluluk göstermesi gerekmektedir. Başka bir deyişle, tasarlanan çeviricinin MIL-STD-704E standartlarında belirtilen bütün giriş gerilimi seviyelerinde etkin olması gerekmektedir. Bu tezde, uçaktaki mühimmat elektronik devrelerini beslemek üzere askeri uçak platformu tarafından sağlanan 270 Vdc besleme gerilimini 28 Vdc gerilim seviyesine dönüştürecek 500 W kapasiteli, yüksek güç yoğunluklu, LLC rezonans tipi bir yarım köprü çeviricinin tasarımı ve geliştirilmesi yapılmıştır. Çeviricinin verimliliğini artırmak için tasarlanan topolojide sıfır akımda anahtarlamanın (SAA) yanında sıfır gerilimde anahtarlama (SGA) tekniği de kullanılmıştır. Çevirici için yüksek güç yoğunluğu elde edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a necessity of different DC voltage levels in the military aerospace systems. Main DC bus voltage of the aircraft platform must be transformed into different voltage levels in order to feed various parts of the system. Due to physical constraints in an aircraft, DC-DC converters with high power densities (power per volume and/or area) need to be designed in order supply different voltage levels in the system. On the other hand, the characteristics of the voltage levels in the military platforms are defined by various military standards. According to the MIL-STD-704 standard, the designed system should comply with the different DC voltage and noise levels present in the aircraft platform. Thus, the designed converter must work with all of the input voltage levels specified in the MIL-STD-704 standard. In this thesis, a 500 W high power density LLC type half bridge DC-DC converter is designed and developed in order to transform 270 Vdc bus voltage of the aircraft platform to 28 Vdc in order the supply the electronic circuits of the aircraft ammunition system. Zero-voltage switching technique is also use besides the zero current switching technique in order to increase the efficiency of the converter. Converter is also designed achieve a high power density.