Lokal ileri evre rektum tümörlerinde neoadjuvan kemoradyoterapinin lokal kontrol ve hastalıksız sağkalım üzerine etkisi
The effects of neoadjuvant chemoradiotherapy in locally advanced rectal cancer treatment on local control and di̇sease-free survival
  1. Tez No: 455765
  2. Yazar: REMZİ KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖZBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kolorektal kanserler gastrointestinal sistemin en sık kanserleridir. Rektum kanserinde cerrahi vazgeçilmez bir tedavi seçeneğidir. Cerrahi alandaki gelişmelere paralel olarak uygulanan neoadjuvan tedavilerdeki ilerlemeler sayesinde lokal kontrol ve genel sağkalımda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Cerrahiye adjuvan (postoperatif) veya neoadjuvan (preoperatif) uygulanan (kemo) radyoterapi ile tedavi başarısı artmaktadır. Günümüzde rektum kanserinde Evre II ve III hastalarda neoadjuvan kemoradyoterapi (KRT) ile tümör boyutlarının belirgin şekilde azaltılabildiği, sfinkter koruyucu cerrahi oranının arttırılabildiği ve daha az lokal tümör nüksü sorunu yaşandığı gösterilmiştir. Çalışmamızda Lokal ileri rektum kanseri nedeniyle uzun dönem neoadjuvan kemoradyoterapi (KRT) uy¬gulanan hastalarda rekürrens, hastalıksız /hastalıklı sağkalım ve buna etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada 01/01/2007- 01/05/2012 tarihleri arasında 18 yaş üstü lokal ileri rektum kanseri nedeniyle neoadjuvan KRT almış ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde ameliyat edilmiş olgular retrospektif olarak tarandı. Olguların klinik, radyolojik ve patolojik verileri değerlendirildi. Preoperatif KRT olarak devamlı infüzyon 5-FU ile fraksiyon başına 1,8 Gy olmak üzere toplam 50,4 Gy radyoterapi uygulanan olgular çalışmaya alındı. Çalışmaya 27 (%34.2) kadın, 52 (%65,8) erkek olmak üzere toplam 79 hasta katılmış olup ortalama yaş 60,82? dir. Olguların ameliyat öncesi CEA düzeyi ortalama 6,52 ng/ml?dir. Tümörün anal werge? den uzaklığı ortalama 6,19 cm, tümörün tuttuğu segment uzunluğu ortalama 5,14 cm? dir. Neoadjuvan KRT sonrası tam regresyon oranı %15,18?dir. Hastaların ortalama takip süres, 26 ay olarak saptandı.(3-59 ay aralığında) Takip süresince 28 (%35,44) hastada tümör rekürrensi saptanmış olup bunun 12 tanesi lokal, 17 tanesi sistemik rekürrensti. Ortalama 26 ay takip süresinde hastaların %.83,54 'ü hayattaydı. Hastalıksız sağ kalım %.72,15 idi. Neoadjuvan KRT uygulanan hastaların büyük çoğunluğunda evre gerilemesi ve tümör boyutlarında küçülme sağlanabilmektedir. Çalışmamızda olgu sayısının az olması ve takip süresinin kısa olması nedeni ile uzun dönem neoadjuvan kemoradyoterapi uygulanan lokal ileri rektum kanserli hastalarda nüks, sağkalım/ hastalıksız sağkalımın uzun dönem takip sonuçlarının anlaşılması için başka çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Colorectal carcinomas are the most commonly seen malign tumors of the gastrointestinal system. Surgery is an essential treatment option for rectal cancer. In parallel to the developments in the field of surgery, improvements in adjuvant and neoadjuvant treatment modalities lead to increase in both local control and overall survival times. Treatment success for rectal cancer has been increasing by the help of neoadjuvant (preoperative) or adjuvant (postoperative) modalities. Neoadjuvant chemoradiotherapy (CRT) for stage II and III rectal carcinomas reduces the tumor size effectively, increases the chance of sphincter preserving surgery and decreases the local tumor recurrences. In our study, we aim to determine recurrence, survival and disease-free survival and factors effecting these, after the long-term neoadjuvant chemoradiotherapy for locally advanced rectal cancer (CRT). In this study, we searched retrospectively 79 patients above 18 years of age who had CRT for locally advanced rectal carcinomas and operated in the general surgery department at the Kocaeli University Hospital between 01/01/2007 - 1/05/2012. Clinical, radiological and pathological analysis of the patients were included. Paints with preoperative CRT with 50,4 Gy in 28 fractions (1.8 Gy in each fraction) with concurrent 5- fluorouracil 2 were included. Totally 79 patients with 27 (% 34.2) women and 52 (% 65,8) men with the average age of 60,82 were collected. Preoperative mean serum CEA levels were 6,52 ng/ml. Mean distance of tumoral mass from anal werge was 6,19 cm. Mean length of rectal involment was 5,14 cm. Mean ratio of total regression after neoadjuvant CRT was observed as % 15,18. The median follow-up for all patients was 26 months (range,3-59 months). During follow-up, 28 patients (35,44%) experienced tumor recurrence, including 12 with local and 17 with systemic recurrences. The 2-year disease-free and overall survival rates were 72.15 % and 83,54 %, respectively. In patients treated with neoadjuvant CRT, size reduction and downstaging in tumor could be achieved in most of the patients. Because the small sample size and the short follow up period in our study, further trials of the long-term neoadjuvant chemoradiotherapy for locally advanced rectal carcinomas are needed to determine recurrence, survival and disease-free survival rates and related factors.