Hidrosefali rat modelinde memantin uygulanmasının mesane düz kas reaktivitesine etkisinin araştırılması
Investigation of the memantine on bladder smooth muscle in hydrocephalus rat model
- Tez No: 455766
- Danışmanlar: PROF. DR. TİJEN UTKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Hidrosefalide mesane fonksiyon bozukluğu iyi tanımlanmıştır. Amacımız hidrosefali sıçan modelinde memantin etkisinin araştırılmasıdır. 7 günlük sıçanlara cisterna magna içine kaolin enjeksiyonu yapılarak hidrosefali oluşturuldu. Bu grubun bir kısmına memantin verilerek Hidrosefali+Memantin grubu oluşturuldu. Kontrol grubuna Sham operasyonu yapıldı. Memantin+Kontrol grubu iki hafta süreyle sadece memantin aldı. On gün sonra sıçanlar dekapite edildi. Tüm mesaneler çıkarıldı. Elde edilen mesane düz kas şeritleri organ banyosunda kasılma ve gevşeme yanıtları açısından değerlendirildi. Hidrosefali grubunda KCl mesane düz kasının kontraktil yanıtları diğer gruplara göre azaldı. Hidrosefali grubunda muskarinik reseptör agonisti olan karbakole kasılma cevabı diğer gruplara göre arttı. Adrenerjik reseptör agonisti olan izoprenaline karşı gevşeme yanıtı hidrosefali grubunda diğer gruplara göre belirgin olarak azalırken; papaverin gevşeme yanıtlarında gruplar arasında fark görülmedi. Sonuç olarak; Hidrosefalide mesane düz kas reaktivitesi reseptöre bağımlı ve reseptöre bağımlı olmayan mekanizmalar yoluyla etkilenmiştir. Memantin hidrosefalide mesane disfonksiyonunda farmakolojik tedavi açısından önemli bir rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
It is now well established that hydrocephalus is associated with impaired bladder function. Our aim is to determine the effects of memantine on bladder smooth muscle in the hydrocephalus rat model. Hydrocephalus was induced in 7-days-old rats by injection of kaolin into the cisterna magna. A group of rats with hydrocephalus received memantine called Hydrocephalus+Memantine group. Control group rats underwent a sham operation. Memantine+Control group received only memantine for two weeks. After 10 days, rats were decapitated. Each bladder was excised and BSM strips placed in an organ bath where contractile and relaxant responses were studied. Contractile response of Bladder Smooth Muscle to KCl decreased in Control group. Increased response to muscarinic agonist carbachol was observed in the Hydrocephalus group. The relaxant response to adrenergic agonist isoprenaline was significantly decreased in the Hydrocephalus group while non receptor dependent agonist papaverine unchanged in groups. Bladder Smooth Muscle reactivity is affected in hydrocephalus essentially by the both receptor dependent and non receptor dependent mechanisms. Memantine may be a novel target for the pharmacological treatment of bladder dysfunction in patients with hydrocephalus.