Kronik karın ağrısı olan hastaların tanıya yönelik yaklaşımının retrospektif olarak değerlendirilmesi ve maliyet analizi
Retrospective study of diagnosis and cost analysis for patients with chronic abdominal pain
  1. Tez No: 455767
  2. Yazar: GÖKSEL VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN TANCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Kronik karın ağrısı (KKA) yakınması ile başvuran çocuklarda kronik karın ağrısının organik ve fonksiyonel nedenlerinin oranlarının ve bu iki grubun etyolojik dağılımlarının belirlenmesi, alarm bulgularının varlığının organik nedenleri saptamadaki geçerliliğinin araştırılması, tanı aşamasında yapılan laboratuar tetkik ve görüntülemelerinin incelenmesi, yapılan tetkiklerin maliyetinin belirlenmesi çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji Polikliniği?ne Mayıs 2012 yılı ile Mayıs 2013 yılları arasında KKA yakınması ile başvuran 4-18 yaş arası çocuklar geriye dönük olarak incelenerek dosya kayıtlarından yaşları, cinsiyetleri, öykü özellikleri, alarm belirti varlığı, fizik muayene, laboratuar ve görüntüleme bulguları sonuçları kaydedildi. Bulgular: KKA olan 324 hastadan 102?sinde (%31,7) organik neden bulunurken, 222 (%68,3) hasta fonksiyonel karın ağrısı olarak değerlendirildi. Fonksiyonel gruptaki 222 hastadan 89 (%40,1) hasta fonksiyonel dispepsi, 72 (%32,5) hasta fonksiyonel karın ağrısı, 48 (%21,5) hasta fonksiyonel kabızlık, 12 (%5,5) hasta irritable barsak sendromu, 1 (%0,4) hasta siklik kusma idi. Organik gruptaki 102 hastadan 38 (%37)?i H.pylori enfeksiyonu, 22 (%21)?si gastroözefageal reflü (GÖR), 14 (%13)?ü gastrit, 7 (%7)?si Çölyak hastalığı, 6 (%6)?sı safra kesesi taşı, 4 (%4)?ü Ailevi Akdeniz Ateşi, 2 (%2)?si peptik ulcus (P.Ulcus), 1 (%1)?i Crohn Hastalığı, 1 (%1)?i polikistik over sendromu, 1 (%1)?i karaciğerde kitle, 1 (%1)?i tüberküloz peritoniti tanısı aldı. 1 (%1) hastada Çölyak Hastalığı, GÖR, P.Ulcus, 1 (%1) hastada gastrit, GÖR, 1 (%1) hastada gastrit, Ailevi Akdeniz Ateşi birlikteliği saptandı. Hastalar alarm belirtileri açısından değerlendirildiğinde; gece uyandıran ağrı olması, artrit, kilo kaybı, kusma, ateş, gastrointestinal kanamanın ağrıya eşlik etmesi çalışmamızda organik nedenler açısından anlamlı iken pubertede gecikme, büyümede duraklama, ağrının yeri, yutma güçlüğü, ailede çölyak hastalığı, inflamatuvar barsak hastalığı ve peptik ülser öyküsü istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Tam kan sayımı, serum albümin düzeyi, doku transglutaminaz IgA, üre nefes testi, karın USG, üst GİS endoskopisi ve patolojik değerlendirme çalışmamızda KKA?non fonksiyonel ve organik ayrımında anlamlı bulunan testlerdi. Hastalara tanı aşamasında yapılan tetkiklerin toplam maliyeti 24.971,69TL (14.029,04$), hasta başına ortalama maliyeti 77,07TL (43,29$) olarak hesaplanmıştır. Çalışmamızda istatistiksel analiz sonucu KKA?nda hastalığın tespitinde tüm tetkikler yerine istatistiksel olarak anlamlı bulunan testlerin uygulanması durumunda mevcut örneklem verisinde yer alan hastaların toplam 24.971,69 TL (14.029,04$) olan tetkik bedelleri 18.551,19 TL (10.422,01$)?ye düşmüş ve %25,7'lik bir maliyet avantajı sağlayacağı görülmüştür. Sonuç: KKA olan olgularımızın %31.7?si organik kökenli, %68.3?ü fonksiyonel kökenliydi. KKA en sık ilkokul çağında ve kızlarda, fonksiyonel karın ağrısı 8-12 yaş grubunda, organik karın ağrısı 15-18 yaş grubunda görüldü. Alarm belirtilerinin varlığı daha çok organik nedenlerde görüldü. Hastadan alınacak ayrıntılı bir öykü ve iyi bir fizik muayene ile fonksiyonel hastalıklar tanınabilmektedir. Laboratuvar ve görüntüleme yöntemlerinin planlanmasında seçici davranılması ile gereksiz maliyetler önlenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to detect proportions of functional and organic causes of chronic abdominal pain (CAP), to discern etiological distrubution of these two groups, to find out validity of the presence of alarm findings detecting organic causes, to examine laboratory and imaging studies performed during diagnosis and determining cost of these tests in children who presented with CAP. Method: Records of children who presented with CAP between May, 2012 and May, 2013 in Ankara University, Pediatric Gastroenterology Unit were evaluated. By means of the patient files, age, sex, time of present complaint, presence of alarm symptoms, physical examination, laboratory and imagining findings were recorded. Findings: 102 (31,7%) out of 324 patients were found to have organic causes, 222 patients were detected to have functional abdominal pain (FAP). Out of 222 patients in functional group, 89 patients (40,1%) had functional dyspepsia, 72 patients (32,5%) had functional abdominal pain, 48 patients (21,5) had functional constipation, 12 patients (5,5%) had irritable bowel syndrome and 1 patient (0,4%) had cyclic vomiting. Out of 102 patients in organic group, 38 patients (37%) had H.Pylori infections, 22 patients (%21), had GER, 14 patients (13%) had gastritis, 7 patients (7%) had Celiac Disease, 6 patients had (6%) gall bladder stone, 4 patients (4%) had Familial Mediterrenean Fever (FMF), 2 patients (2%) had peptic ulcus (P.Ulcus) and 1 patient (1%) had peritonitis. One patient was diagnosed with Celiac Disease, GER, P.Ulcus and the other one diagnosed with gastritis,GER and the another patient was found to have gastritis, FMF, concomitantly. When the patients were evaluated for alarm signs, presence of nocturnal pain waking up the patient, arthritis, weight loss, vomitting, fever, gastrointestinal bleeding accompanying pain were found to be meaningful for organic causes. However, delayed puberty, failure to thrive, location of pain, difficult swallowing, presence of celiac disease, inflammatory bowel disease or peptic ulcer in the family were detected to be statistically insignificant. In our study, complete blood count, serum albumin level, tissue transglutaminase IgA, urea-breath test, abdominal usg, upper GI endoscopy, and pathological evaluations detected were found to be significant for the differentiation of organic and functional causes of chronic abdominal pain. The total cost of diagnostic tests in patients was 24,971.69 TL. ($ 14,029.04), the average cost per patient was 77.07 TL ($ 43.29) respectively. In this study, instead of performing all tests to detect chronic abdominal pain, when statistically significant tests were performed it was shown that cost of all tests were decreased from 24.991,69 TL to 18,551,19 TL, providing additional 25,7% cost advantage. Results: In patients with chronic abdominal pain, 31.7% of patients were found to have organic causes and the rest, 68,3% of patients, were found to have functional causes. Chronic abdominal pain was detected the most in elementary school aged children and girls. However, functional abdominal pain was mainly detected in children between 8 to 12 years old and the organic abdominal pain were detected in 15-18 years old patients. Functional abdominal pain can be recognized easily by taking a detailed medical history and by performing a physical examination. While planning imaging modalities and laboratory tests, being selective helps to avoid unnecessary expenses.