Lomber disk cerrahisinde desfulran, sevofluran ile inhalasyon anestezisi ve total intravenöz anestezi yöntemlerinin perioperatif hemodinami, postoperatif ağrı ve maliyet etkinlik açısından karşılaştıtılması
Comparison of inhalation anesthesia with sevoflurane or desflurane and total intravenous anesthesia methods concerning perioperative hemodynamics, postoperative pain and cost-effectiveness in lomber disk surgery
- Tez No: 455780
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KEÇİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde son yıllarda genel anestezi uygulamaları için en sık tercih edilen inhalasyon anesteziklerinden desfluran ve sevofluran ile total intravenöz anestezi (TİVA) uygulamasında kullanılan propofolün perioperatif hemodinamik değişiklikler, komplikasyonlar, postoperatif ağrı ve maliyet- etkinlik açısından karşılaştırılmasıdır. 18-65 yaş arası ASA I-II grubu elektif Lomber Disk Cerrahisi planlanan 95 hasta 3 grup altında toplandı. Sevofluran grubunda 38 hasta, Desfluran grubunda 32 hasta, TİVA grubunda 25 hasta değerlendirildi.İntraoperatif kalp hızı, sistolik, diyastolik, ortalama arter basınçları açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Hastaların cerrahi ve anestezi süreleri arasında gruplar arasında fark saptanmadı. Hastaların postoperatif 1., 6., 12., 24. saatlerdeki kalp hızı, sistolik ve diyastolik arter basınçları, VAS ve RSS değerleri açısından gruplar arasında fark bulunmadı. Bulantı, kusma, kaşıntı gibi komplikasyonları açısından da gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the two of the most common inhalational anesthetics used in surgeries in Turkey, namely, desflurane and sevofluorane with propofal which is used for total intravenous anesthesia (TIVA) in terms of perioperative haemodynamic changes, complications, post-operative pain and cost -effectiveness. This research was done on 95 patients in 18-65 year-old range who were scheduled to have ASA I-II group elective Lomber Disc surgery. 38 patients in sevofluorane, 32 patients in desflurane, and 25 patients in TIVA group were studied.No significant differences have been found among the groups with respect to intra-operative heart rate, systolic, diastolic and mean artery pressure. The groups also showed no significant differences with respect to surgery and anesthesia durations. Post-operatif heart rate, systolic and diastolic artery pressures, VAS and RSS values that were recorded at the 1st, 6th, 12th and 24th hours after the surgery were, also, not significantly different among the groups. Observation of the complications such as nausea, vomiting and itching did not show any statistically significant differences among the groups.