Koanal polip cerrahi tedavisinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of surgical treatment of choanal polyps
  1. Tez No: 455781
  2. Yazar: KADRİ İLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRKAN KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada koanal polibin kaynaklandığı bölgeye göre uygulanan cerrahi yöntemin (endoskopik cerrahi, Caldwell- Luc, transkanin trokar yöntem) başarı oranının (nüks, komplikasyon) literatür eşliğinde değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Kliniğinde 2005-2013 tarihleri arasında sinonazal bölgede koanal polip tanısı konulmuş 76 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, kliniğe başvuru şikayetleri ve polibin özellikleri (lokalizasyon, yön) retrospektif olarak incelendi. Koanal polibe eşlik eden nazal patolojiler kaydedildi. Koanal polibin ve hastaların özelliklerine göre seçilen tedavi yöntemleri, postoperatif komplikasyonları ve tedavi sonuçları analiz edildi. Bulgular: Sinonazal koanal polip tanı ve tedavisi nedeniyle çalışmaya alınan 76 hastanın 42?si erkek 34?ü kadın idi. Hastaların yaş ortalaması 25,36 (7-73) yıl ve operasyon sonrası ortalama takip süresi 50,74 (6-106) ay olarak tespit edildi. Hastaların büyük bir çoğunluğu burun tıkanıklığı şikayeti ile kliniğimize başvurdu. Koanal polip 65 hastada maksiller sinüs, 6 hastada sfenoid sinüs, 2 hastada orta konka, 2 hastada nazal septum ve 1 hastada etmoid sinüs kaynaklıydı. Antrokoanal polip nedeniyle endoskopik cerrahi uyguladığımız hastaların %6.12?sinde nüks izlenirken kombine yaklaşım uyguladığımız hastaların %6,25?inde nüks izlendi. Sonuç: Antrokoanal polip dışındaki koanal polip tedavisinde endoskopik cerrahi başarılı sonuçlar vermektedir. Antrokoanal polip tedavisinin başarı oranı açısından ise kombine yaklaşımın endoskopik cerrahiye üstünlüğü izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study evaluate success rate of surgical method (endoscopic surgery, Caldwell-Luc, transcanine technique) according to the originated region choanal polyp view of the literature. Material and Methods: In this study 76 patients diagnosed with choanal polyp in sinonasal area in Kocaeli University Medical Faculty ENT clinic between 2005- 2013 years are included. Complaints at presentation and polyp characteristics (location, side) of the patients were retrospectively determined from their files. Nasal pathologies accompanying with choanal polyp were recorded. Treatment modaliteis chosen according to the choanal polyp and patients charasteristics and treatment outcomes were analyzed. Result: There were 42 males and 34 females with a mean age of 25,36 years (range 7?73 years). Postoperatively mean follow up time was determined as 50,74 (6-106) months. The vast majority of patients admitted to our clinic with complaints of nasal obstruction. Choanal polyps originated in 66 patients from the maxillary sinus, in 6 patients from the sphenoid sinus, in 2 patients from the middle turbinate, in 2 patients from the nasal septum and in 1 patient from the ethmoid sinus. Recurrence was observed 6.12% of patients who underwent endoscopic surgery and 6,25% of patients who underwent combine approach due to antrochoanal polyp. Conclusion: Endoscopic surgery in the treatment of choanal polyp except antrochoanal polyp has successful results. Combined surgical approach didn?t prove better result compared to endoscopic surgery alone for antrochoanal polyp.