Nonfonksiyonel adrenal insidentalomalı hastalarda olası insülin direncinin araştırılması
A research of possible insulin resistance in patients with non-functional adrenal incidentaloma
  1. Tez No: 455779
  2. Yazar: AYLA DEMİR KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT EMRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Adrenal insidentalomanın (Aİ) sıklığı, günümüzde görüntüleme yöntemlerinin kullanımının artmasına paralel olarak artış göstermektedir. Radyolojik çalışmalarda orta yaş grubunda sıklığı %2-4 iken yaşlı insanlarda %10 civarındadır. Radyolojik olarak benign olan, yapılan tetkikler sonucu fonksiyon göstermeyen adenomlara non-fonksiyonel Aİ denilmektedir. Bu fonksiyon göstermeyen adrenal kitleler günümüzde yol açtığı bir takım hastalıklar açısından önem arz etmektedir. Hipertansiyona, insülin direncine, obeziteye, hiperlipidemiye yol açtığını ve kardiyovasküler hastalıklar açısından risk faktörlerinin Aİ?li hastalarda kontrollere nazaran daha fazla bulunduğunu gösteren çalışmaların sayısı giderek artmaktadır. Bu çalışmada, fonksiyon göstermeyen Aİ?li hastalarda insülin direnci göstergelerinin ve insülin direncinin yol açacağı kardiyovasküler riskleri değerlendirmesi amaçlanmıştır. Bunun için fonksiyonel olmayan Aİ?li hastaları yaş, cinsiyet, BKİ, bel çevreleri, kan basınçları, ek hastalıkları ve kullandıkları ilaçlar açısından benzer kontrol grubuyla karşılaştırdık. Vakalar ve Yöntem: Bu çalışma Nisan 2012- Nisan 2013 tarihleri arasında AÜTF Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine başvuran hastalar üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmada 83 Aİ?li, 56 Aİ?si olmayan gönüllünün AKŞ, açlık insülin, total kolesterol, LDL, HDL, TG, ürik asit, homosistein, fibrinojen, CRP ve adiponektin düzeylerine bakıldı. HOMA-İR skorları hesaplandı. Hastaların ve gönüllülerin KİMK?leri aynı hekim tarafından USG cihazı ile 7,5 mHz doğrusal prob kullanılarak görüntülendi. 83 fonksiyon göstermeyen Aİ?li hastanın değerleri 56 kişiden oluşan kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Bulgular: Bu karşılaştırmalar sonucunda hastaların BKİ?leri, bel çevreleri, kan basınçları, sigara içme öyküleri, cinsiyet dağılımları, yaşları, ek hastalıklarının dağılımı ve kullandıkları ilaçların dağılımı arasında fark saptanmadı. Hasta grubunun AKŞ (Sırasıyla 93,14±10,12 ve77±9,57, p=
Özet (Çeviri)
Introduction: The incidence of adrenal incidentaloma (AI) has been increasing proportionally to the use of radiographic imaging. In radiological studies, the incidence of the disease is 2-4% in middle-aged and is higher (10%) in older individuals. Adenomas, which are radiologically benign and have no hormonal activity confirmed by adrenal hormonal measurements, are called non-functional AI. These nonfunctional adrenal masses are currently quite important since they can cause several diseases. There is an increasing number of studies which show that AI causes hypertension, insulin resistance, obesity, hyperlipidemia and cardiovascular risk factors are higher in AI group compared to control groups. This study was designed to evaluate insulin resistance indicators and cardiovascular risk factors caused by insulin resistance in patients with non-functional AI. We compared non-functional AI patients with a control group similar in terms of age, sex, body mass index (BMI), waist circumference, blood pressure, concomitant diseases and drugs. Patients and Methods: This study was performed on patients who applied to Ankara University Faculty of Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases policlinic between April 2012 and April 2013. In this study: fasting blood glucose, fasting insulin, total cholesterol, low density lipoprotein (LDL), high density lipoprotein (HDL), triglyceride (TG), uric acid, homocysteine, fibrinogen, c-reactive protein (CRP) and adinopectin levels of 83 patients with AI and 56 volunteers without AI, were evaluated. Homeostasis Model of Assessment - Insulin Resistance (HOMA-IR) scores were calculated in both groups. Carotid intima media thicknesses (CIMT) of patients and volunteers were imaged by the same investigator using ultrasonography (USG) device with 7.5 mHz linear prob. Variables of 83 patients with non-functional AI were compared with control group consisting of 56 individuals. Results: As a result of these comparisons, no difference was found between patients in terms of BMI, waist circumference, blood pressure, smoking history, sex rate, age, concomitant disease and distribution of drugs taken. Fasting blood glucose (93,14±10,12 and 77±9.57, p=