Üriner İnkontinanslı Kadınlarda Farklı Eğitim Yöntemlerinin Yaşam Kalitesine Etkisinin Değerlendirilmesi
Evaluation of the Effect on Quality of Life of Different Training Methods in Women with Urinary Incontinence
  1. Tez No: 455797
  2. Yazar: ELİF GEZGİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE İYİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma; sıkışma tipi veya karışık tip idrar kaçırması (üriner inkontinans) olan kadınlar arasında, mesane eğitiminde idrar kaçırma açısından etkin yöntemin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü çalışma olarak planlanmıştır. Çalışmanın örneklemini, 15 Kasım 2012-01 Nisan 2013 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Ürolojinekoloji polikliniğine başvuran, 18 yaşın üzerinde olan, idrar kaçırma ile ilgili tıbbi tedavi almayan, sıkışma tipi (urge) veya karışık tip (miks) idrar kaçırması olan 60 kadın hasta oluşturmuştur. Bu hastalar blok randomizasyon yöntemi ile eşit sayıda eğitim gruplarına ayrılmışlardır. Grup I ?yapılandırılmış eğitim ve broşür? verilenler, Grup II sadece ?yapılandırılmış eğitim? verilenler, Grup III sadece ?broşür? verilenler, Grup IV ise ?kontrol grubu? olup ürolojinekoloji polikliniğinde görevli diğer sağlık çalışanları (doktor, hemşire) tarafından eğitim verilenlerden oluşmuştur. Hastalara eğitim uygulamaları öncesi IIQ-7 (Incontinence Impact Questionnairre), UDI-6 (Urogenital Distres Inventory), I-QOL (Incontinence-Quality of Life) ölçekleri uygulanmıştır. 6-8 hafta sonra hastalara kullanılan ölçekler tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned as a randomized controlled trial in order to determination ofthe effective method of bladder training among women with urge or mixed urinary incontinence. The sample of study was consisted of 60 women with urge or mixed incontinence, over the age of 18, not taking medical therapy applied to Gulhane Military Medical Academy Department of Urology policlinic between 15 November 2012 to 01 April 2013. The patients were divided groups of an equal number with block randomization method. The groups are ordered as follows: GroupI“structured training and brochure?, Group II only”structured training“, Group III only ”brochure“, Group IV ”control group". The patients were used IIQ-7 (Incontinence Impact Questionnairre), UDI-6 (Urogenital DistressInventory) and I-QOL (Incontinence-Quality of Life) scales before training applications. The scales which used inpatients were repeated after 6-8 weeks.