Bazı neonatal buzağı hastalıklarında mn-sod enziminin ekspresyonunda meydana gelen değişikliklerin pcr ile belirlenmesi
Determination of changes in gene expression of mn-sod enzyme expression with pcr in some neonatal calf diseases
- Tez No: 455796
 - Danışmanlar: PROF. DR. NADİDE NABİL KAMİLOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Biology, Physiology, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kafkas Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Sağlığı Araştırma ve Uygulama Merkezi Klinikleri?ne gelen neonatal buzağı hastalıklarından septisemi, omfalit ve buzağı ishali olan hayvanlarda Mn-SOD enziminin gen ekspresyonunda meydana gelen değişikliklerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 29 adet 0-3 haftalık buzağı kullanıldı. Hayvanlar her grupta 7 neonatal buzağı bulunan 3 deney ve 1 kontrol grubu olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Gruplar sırasıyla; Kontrol Grubu: Sağlıklı 0-3 haftalık buzağılar (n=7), 1. Grup: Neonatal septisemili 0-3 haftalık buzağılar (n=7), 2. Grup: Netonatal buzağı ishali olan 0-3 haftalık hayvanlar (n=7), 3. Grup: Neonatal omfaliti olan 0-3 haftalık buzağılar (n=7) olacak şekilde oluşturuldu. Kan numuneleri intravenöz yolla EDTA?lı tüplere alındı ve bunların santrifüjünden elde edilen plazmalar ve eritrosit paketleri muhafaza edildi. Salya, steril swap ile alınarak muhafaza edildi. Muhafaza edilen örneklerden TRIzol yöntemiyle RNA izole edildi ve izole edilen RNA?lar kullanılarak RT-PCR ile Mn-SOD geni mRNA expresyonuna bakıldı. Neonatal dönemde görülen buzağı hastalıklarının serbest radikal oluşumuna neden olarak eritrosit paketi, salya ve plazmada Mn-SOD geni mRNA ekspresyonunda azalmaya neden olduğunu tespit ettik. Sonuç olarak neonatal dönemde oluşan buzağı hastalıkları yavruların antioksidan savunma sistemini ve immun fonksiyonları zayıflatması sonucu oluşan stres koşullarının enfeksiyonu kuvvetlendirebiliyor olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that the changes in gene expression of Mn-SOD enzyme are examined in the animals with the neonatal calf septicemia, omphalitis and calf diarrhea coming to Animal Health Research and Application Centre Clinics, Faculty of Veterinary at Kafkas University. 29 calves, which are 0-3-week, have been used for this purpose. The animals in each group where there are 7 neonatal calves are divided into 4 groups as 3 experiment and 1 control groups. The groups have been formed respectively as ; Control Group: Healthy 0-3-week-calves (n=7), 1st Group: 0-3-week-calves with Neonatal septicemia (n=7), 2nd Group: 0-3-week-calves with neonatal calf diarrhea (n=7), 3rd Group: 0-3-week-calves with neonatal omphalitis (n=7). Blood samples have been taken into tubes with EDTA intravenously and the plasmas and erythrocyte suspensions that are obtained while being centrifuged have been maintained. Saliva that are taken with sterile swap have been kept. RNA has been isolated with TRIzol method from samples maintained and mRNA expression of Mn-SOD gene has been examined with RT-PCR through being used RNA isolated. It was detected that diseases occurring in the neonatal period of calf which also caused free radical formation cause a decrease in Mn-SOD gene mRNA expression in erythrocyte, plasma and saliva. In conclusion, weakening of the antioxidant defense system and immune functions as a result of neonatal calf disease is thought to be potential to strengthen the infection.