Adrenal insidentalomalı hastaların demografik özellikleri ve insülin direncinin değerlendirilmesi
Demographical characteristics of patients with adrenal incidentaloma and evaluate i̇nsulin resistance
- Tez No: 455817
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KEMAL TUZCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Adrenal İnsidentalomalı Hastaların Demografik Özellikleri ve İnsülin Direncinin Değerlendirilmesi Giriş ve amaç: Adrenal insidentalomalar; adrenal bezde herhangi bir hastalık kuşkusu yokken görüntüleme yöntemleri veya abdominal laparotomide tesadüfen saptanan kitlelerdir. Abdominal ultrasonografinin ve BT?nin kullanımının artması ile adrenal insidentalomaların tespit edilme sıklığıda artmıştır. Bu çalışmamızda Dicle Üniversitesi Endokrinoloji Kliniği?nde takip edilen hastaları retrospektif olarak inceleyip, bu hastalarda diyabet sıklığı ve insülin direncini araştırmayı amaçladık. Materyal-metod: Bu çalışmaya 2007-2013 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Anabilim Dalı?na başvuran 78 hasta ( 53 kadın; 25 erkek) dahil edildi. Hasta dosyalarından hastalara ait fizik muayene, USG, BT sonuçları kaydedildi. Serum kortizolü, idrar metanefrini, idrar normetanefrini, idrar VMA, serum aldosteronu ve serum renin değerleri kaydedildi. Açlık kan şekeri ve insülin değerleri mevcut olan hastaların HOMA-IR formülüne göre insülin direnci hesaplandı, yaş ve BMI farklı olmayan kontrol grubundaki sağlıklı bireylerle karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 48,6±14,9 idi. Tespit edilen kitlelerin lokalizasyonu açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Hastaların vücut kitle indeksi 28,545±5,827 idi. HOMA-IR ortalaması 6,555±11,232 olarak saptandı. 45 hastada (%57,7) non-fonksiyonel adenom, 10 hastada (%12,8) subklinik cushing, 11 hastada (%14,1) feokromasitoma, 3 hastada (%3,8) adrenal karsinom, 2 hastada (%2,6) hiperaldosteronizm, 2 hastada (%2,6) ganglionörom, 1 hastada (%1,3) myelolipom, 1 hastada adrenal adenom, 1 hastada adrenal kist, 1 hastada schwannom ve 1 hastada da küçük yuvarlak hücreli tümör tespit edildi. Adrenal insidentalomalı hastalarda kontrol grubuna göre insülin direnci daha fazla tespit edildi (p=0,004). Adrenal insidentalomalı hastaların 21?inde (%26,9) kontrol grubunda ise 4 hastada (%5,1) diyabet saptanmıştı. Bu karşılaştırmada önceden bilinen diyabeti olan hastalar çalışma dışında bırakıldığında da insülin direnci adrenal insidentalomalı hastalarda daha yüksek bulundu (p=0,000). Non-fonksiyonel adrenal insidentalomalarda da kontrol grubuna göre daha yüksek insülin direnci tespit edildi (p=0,001). Sonuçlar: Adrenal insidentalomalar arasında non-fonksiyonel adrenal kitleler daha fazla görülmektedir. Adrenal insidentalomalı hastalarda diyabet sıklığı artmıştır. Diyabetli olan hastaların dahil edildiği ve hariç tutulduğu her iki durumda da insülin direnci varlığını sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
Demographical Characteristics of Patients With Adrenal Incidentaloma and Evaluate İnsulin Resistance Introduction and Purpose: Adrenal incidentaloma are bulks which are stated incidentally by imagining methods or in abdominal laparotomy when there is no suspicion of any disease in adrenal gland. With increase in using abdominal ultrasonography and BT, the frequency of determining adrenal incidentaloma also increases. In this study, we aim to examine patients that are followed in Dicle University Clinic of Endocrinology retrospectively and search the diabetes frequency and insulin resistance in those patients. Material-method: 78 patients, who applied to Dicle University Medical Faculty Department of Endocrinology between years of 2007-2011 (53 female ? 25 male) were included in this study. Results of physical examination, USG and BT were recorded from patients? files. Values of serum cortisol, urine metanephrine, urine normetanephrine, urine VMA, serum aldosterone and serum renin were recorded. Insulin resistance of patients, of which preprandial blood glucose and insulin values were available, were calculated in accordance with HOMA-IR Formula, and were compared with healthy individuals in control group of which ages and BMI are not different. Findings: The average of age of patients were 48,6±14,9. There is no significant difference was stated in terms of localizations of stated bulks. Body Mass Index of patients were 28,545±5,827. Their average of HOMA-IR were stated as 6,555±11,232. There are non-functional adenoma were stated in 45 patients (57,7%), subclinical cushing was stated in 10 patients (12,8%), pheochromocytoma was stated in 11 patients ( 14,1%), adrenal carcinoma was stated in 3 patients (3,8%), hyperaldosteronism was stated in 2 patients (2,6%), ganglioneuroma was stated in 2 patients (2,6%), myelolipoma was stated in 1 patient (1,3%), adrenal adenoma was stated in 1 patient, adrenal cyst was stated in 1 patient schwannoma was stated in 1 patient and neoplasia with small circular cells was stated in 1 patients. Insulin resistance was stated as more in patients with adrenal incidentaloma as to control group (p=0,004). Diabetes Mellitus was stated in 21 (26,9%) patients with adrenal incidentaloma and in 4 patients (5,1%) in control group. In this comparison, when patients who have diabetes mellitus and that is known before, were left out of the study, insulin resistance was stated in patients with adrenal incidentaloma more than control group (p=0,000). Higher insulin resistance was stated in patients with non-functional adrenal incidentaloma as to control group (p=0,001). Results: Non-functional adrenal bulks are seen more in adrenal incidentalomas. Frequency of diabetes mellitus increases in patients with adrenal incidentaloma. Insulin resistance subsists in both conditions whether patients with diabetes mellitus are included or not.