Minimal hazırlıklı çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile kolorektal tümörlerin tespitinin retrospektif değerlendirilmesi
A retrospective study in the detection of colorectal tumors with minimal preparation multislice computed tomography
- Tez No: 455818
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN BİLİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Endoskopi Ünitesine, kolorektal kanser öntanısı ile başvuran, kolonoskopide kitle tespit edilip patoloji sonuçları mevcut olan hastaların çekilen çok kesitli bilgisayarlı tomografi (ÇKBT) bulgularını retrospektif olarak değerlendirerek, minimal hazırlıklı ÇKBT?nin kolorektal kanser tanısına katkısını araştırmak. Materyal ve metod: Bu çalışmaya Eylül 2008- Aralık 2012 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Endoskopi Ünitesine başvurup kolonoskopide kitle tespit edilen ve biyopsi alınan hastalar dahil edildi. Tüm hastalara Radyoloji Anabilim Dalında batın pelvik ÇKBT çekimleri yapıldı. Çekimler 64 dedektörlü Philips Brillance ve 16 dedektörlü Toshiba Activion cihazlarıyla; ksifoid proçesten başlayarak simfisiz pubise kadar inguinal kanal orifislerini de içine alacak şekilde nefes tutturularak yapıldı. ÇKBT tetkiki yapılan 18?90 yaş grubundan ( 59 erkek, 41 kadın) 100 olgunun görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi. Radyolojik bulgular, patoloji verileri altın standart kabul edilip istatistiksel veriler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Minimal hazırlıklı ÇKBT tetkikinde, kolonoskopide kitle tespit edilen 100 olgunun 89?unda asimetrik duvar kalınlığı (%89), 3?ünde ekstrakolonik kitle (%3), 2? sinde ise simetrik diffüz duvar kalınlığı (%2) tespit edildi. Duvar kalınlığı 6? sında normaldi (%6). Yine 100 hastanın 79?unda perikolonik mezenterik yağlı dokuda büyümüş lenf bezleri (%79) mevcut iken 21?inde perikolonik mezenterik yağlı dokuda lenf bezi (%21) saptanmadı. Çalışmamızdaki 100 hastanın 54?ünde perikolonik mezenterik yağlı dokuda dansite artışları (%54) mevcut iken 46`sında perikolonik mezenterik yağlı dokunun dansitesi normal (%46) tespit edildi. Lezyonların 54?ü rektum (%54), 17?si sigmoid kolon (%17), 10?u inen kolon (%10), 2?si transvers kolon (%2), 14?ü çıkan kolon (%14), 3?ü ise çekum (%3) lokalizasyonundaydı. Sonuç: Kolonoskopide kitle tespit edilen ve biyopsi alınıp patolojide kolorektal karsinom tanısı konan %93 olguda minimal hazırlıklı ÇKBT ile korelasyon gösterdiğini saptadık. Hassas, zayıf veya yaşlı hastalarda kolorektal kanser ve ekstrakolonik tümörlerin tespitinde güncel veriler ile karşılaştırıldığında oldukça duyarlı olduğu gözlendi. Bu nedenle, kolorektal kanser veya ekstrakolonik tümörlerin tespitinin araştırılmasında; yüksek duyarlılığa sahip olan ve hastalar açısından en fazla kabul edilebilir bir tetkik olan minimal hazırlıklı ÇKBT?yi görüntüleme yöntemi olarak önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to retrospectively assess the contrubition of the minimal preparation CT to the diagnosis of colorectal cancer in the patients who were refered to Dicle University department of gatroenterology with colorectal cancer prediagnosis and have consequent colonoscopically visible mass and histopathological proof. Materials and methods: 100 consecutive cases referred from Dicle university department of gastroenterology between september 2008 and december 2012 with confirmed colonoscopical mass diagnosis were included to our study (Age range: 18?90 Sex: females 41 and 59 males). CT studies of all cases were carried out at our hospital unit :(64-detector Philips Brillance and 16-detector Toshiba Activion ). Cases were scanned from xphoid process through symphisis pubis including inguinal orifice with inspiratory breath holding technique. Radiological findings were statistically compared with pathological findings as a gold standard. Results: Of these patients with coloscopically visible mass, minimal preparation CT revealed asymmetric wall thickening(n:89), extracolonic mass(n:3), and symmetric wall thickening(n:2) and normal wall thickness (n:6). 79 cases had enlarged lymph nodes in pericolonic mesenteric fat tissue while remaning have no lymph nodes(21). 54 cases had stranding in pericolonic mesenteric fat tissue and remanining individuals showed normal fat density. The masses were located in rectum(n:54), sigmoid colon(n:17), descending colon(n:10), transverse colon(n:2), ascending colon(n:14), and cecum(n:3). Conclusion: Minimal preparation CT showed correlation with colonoscopically visible and pathologically confirmed colorectal carcinomas in 93% of cases. The minimal preparation CT is highly sensitive in detection of colorectal and extracolonic mass lesions in elderly, weak and tender patients. For that reason, in colorectal and extracolonic mass investigation we recommend minimal preparation CT, which is highly sensitive and more acceptible by patients.