Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi işleminde sedasyon uygulamalarında ramsey sedasyon skalası ile bıspectral index monitörizasyonunun karşılaştırılması
Comparision of the ramsey sedation scale with bispectral i̇ndex monitoring in the patients undergoing ercp for sedation application
  1. Tez No: 455851
  2. Yazar: NAGİHAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ELA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada; ERCP sırasında profolle uygulanan sedasyon işlemlerinde BIS monitorizasyonunun hekim gözlemiyle uygulanan sedasyon işlemlerine güvenli bir alternatif olup olamayacağını araştırdık. 18-75 yaşları arasında, Amerikan Anestezistler Birliği'nin (ASA) sınıflamasına göre I-II-III anestezi risk grubuna giren 60 olgu çalışmaya alındı. Olguların demografik verileri ve çalışma süresince vital bulguları kaydedildi. Sedasyon skorları takibinde Ramsey sedasyon skoru (RSS) kullanıldı. Olgulara sağ veya sol antekubital bölgeden 20 G i.v kateter yerleştirilerek, monitörize edildikten sonra %0.9'luk izotonik 100 cc /h başlanıp hekim kontrollü gruba Ramsey sedasyon skalası 3-4 olacak şekilde hekim tarafından propofol bolus dozlar şeklinde verildi. BIS kontrollü gruba %0.9'luk izotonik 100 cc /h başlanıp hastaların alınlarına noninvazziv bir işlem olan BIS elektrodu bağlandı. BIS değeri 60-85 arasında olacak şekilde propofol bolus dozlar uygulandı. Hastaların her 5 dakikada bir Spo2, sistolik, diastolik ve ortalama kan basıncları, Kalp hızı, komplikasyonlar ve yan etkiler, işlem süresi, hastanın uyanıklık durumu kaydedildi. Hastaların derlenmesinin kontrolü için Modifiye Aldrete Skoru kullanıldı. MAS 9-10 olan hastalar derlenme ünitesinden çıkarıldı. Araştırmamızda hekim kontrollü grupta ve BIS kontrollü grupta komplikasyonların görülmesi açısından anlamlı bir faklılık saptanmadı. Hasta konforu ve cerrah konforu açısından karşılaştırıldığında gruplar arası anlamlı bir fark gözlenmedi. BIS kontrollü grupta daha az ilaç kullanılmış olmasına rağmen daha pahalı olmasını önemli bir dezavantaj olarak bulduk. Tüm bu sonuçları topladığımızda BIS monitörizasyonunun ERCP için propofolle uygulanan sedasyonda; hekim kontrollü sedasyon kadar güvenli, hasta konforu ve cerrahi konforu açısından değerli bir uygulama tekniği olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
In this study, we have compared BIS monitoring and anesthetist controlled sedation durring ERCP procedures for conscious sedation in patients who had propofol. Sixty patients, ASA I, II and III, between the ages of 18-75 were included in the study. Demographic data and vital signs of the patients were recorded during the study. Ramsay sedation scale (RSS) was used to assess the level of sedation. Patients were placed 20 G iv catheter on the right or left antecubital region and started infusion 100cc/h %0.9 saline. After monitoring patient; anesthetist controlled group started sedation by injecting the bolus doses of propofol until Ramsey sedation score of 3-4. Also we started infusion 100cc/h %0.9 saline for BIS monitoring group and placed electrodes of BIS. We repeat bolus doses of propofol for BIS monitoring group until BIS monitor value shows between 60-85. Every 5 minutes, SpO2, systolic, diastolic and mean blood pressure, heart rate, complications and side-effects, sedation time, the patient's state of alertness were recorded. We use modified aldrete score for being awake of patients. Patients who had 9 or 10 score of MAS were left the post operation room. According to our results of research; we didn't find a difference between anesthetist controlled group and BIS monitoring group about complications, surgeon comfort or patient comfort. But when we compare cost of groups BIS monitoring was more expensive. BIS monitoring sedation could be a safe and comfort alternative to anesthetist controlled sedation.