Yavru-yavru korelasyonu (Intraclass Correlation) ve anne-yavru (Interclass Correlation) korelasyonlarının istatistiksel tahmin yöntemlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 455900
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada öz + üvey kardeş ve üvey kardeşlerin, anne-yavru ve yavru-yavru korelasyonu, değişik tahmin yöntemleri kullamlarak elde edilmiştir ve bu tahmin yöntemlerinin birbirlerine olan etkinlikleri karşılaştınlnnştır. Anne-yavru korelasyonlan eşleştinne, kardeş-ortalamaları, tesadüfi kardeşlik ve tamamı tesadüfi kardeşlik yöntemleri kullamlarak tahmin edilmiştir. Yöntemler ortalama hata kareleri toplamı kriteri ile karşılaştınlnnş ve tamamı tesadüfi kardeşlik yöntemi önerilmiştir. Yavruyavru korelasyonunun talımini varyans anıilizi ile yapılmıştır. Anne-yavru korelasyonunun değişik yöntemlerle önem kontrolleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, interelass and intraclass correlation half and full-sib families have been obtained using different methods of estimation and the efficiency of these methods was compared. Interelass correlation was estimated employing pairwise, sib-mean, random-sib and ensemble methods. The comparison of these methods was done by using the mean square error, and the ensemble method was recommented. The estimation of intraclass correlation was found using an analysis of variance method. The significance test for interelass correlation was carried out ıısing different methods.