Kum boyutu indeks minerallerinin şekil yönünden sınıflandırılması ayrışma ile ilişiklendirilmesi ve bunun rüzgarla taşınmış materyallerden etkilenmiş topraklara uygulanması
  1. Tez No: 455902
  2. Yazar: M. BÜLENT YILMAZAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de özellikle Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgesi topraklarının Afrikadan ve Orta Doğu çöiierinden taşınan toz materyalin etkisini saptamak, bu topraklann kum franksiyonlarında şekil ve boyut durumuna göre sınıflandırmaktır. Bu amaçla üç farklı profil seçilmiştir. Çalışılan topraklann ince kum boyutu mineranerinin şekil ve boyut olarak incelendiğinde dış etkenierin etkili olduğu görülmüştür. Burada, sözü edilen bölge topraklarının şekil ve boyutlannın ana metaryalden faklı olduğu saptanmıştır. Afrika, Suudi Arabistan ve Orta Doğu çöilerinden esen etkin rüzgar ile taşıma söz edilen bölgelerde etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of foreign materialsminerals, probably wind blow, in 3 selected soils of south and south eastem Turkey. The determinent of the fractions as well as their shopes were deterimined. Reuslts revealed that increments ofthe various sand fractions were of foreign (i. e : wind-blown) origi