Değişik atlantik sakızı (P. atlantica, Desf.) ve buttum (P. khinjuk Stocks) tiplerinin antepfıstığına çöğür anacı olabilme özellikleri üzerinde ön araştırmalar
  1. Tez No: 455917
  2. Yazar: SALİH KAFKAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN KAŞKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştınrıada, Manisa (Merkez), Karaman (Merkez, Enrıenek) , lçel (Mut) illerinden 6 atiantik sakızı (P.atlantica, Oesf.), Siirt (Merkez, Aydınlar) , lçel (Silifke), Şanlıurfa (Ceylanpınar) illerinden seçilen 7 bultum (P.khinjuk, Stocks) tiplerinde aşındınrıa , Şanlıurfa (Ceylanpınar) ilinden seçilen 1 kuşfıst ı ğ ı (P. vera, L.) tipinde ve Ohadi çeşidinde çıtlatma iş leminden sonra katlama, GAJ ve doğrudan ekim uygulamalarının tohumların çimlenme gücu, çimlenme hızı ve meydana gelen çöğürlerin gövde çapı , gövde uzunluğu büyümeleri ve aş ı ya gelme durumları incelenmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda, denemeye al ı nan atıantik sakızı buttum ve kuşfıstığı tipleri arasında ; aş ı ndınrıa süreleri canlılık oranları , çimlenme güçleri, çimlenme hızları , gövde çapı, gövde uzunluğu ve aşıya gelme oranları bakımından önemli farkl ılıkların olduğu saptanmıştır. Deneme materyalinin büyük çoğunluğunda tohumların çimlenip büyüme ve aşı yapılabilecek kal ı n l ığa gelebilmeleri için kallamanınn en uygun uygulama olduğu gözlenmiştir. GAJ uygu l amaları kattaman ı n yerini bir dereceye kadar alabilmekle ve yetiştiriciye katlama süresini kazandırabilmektedir. Bazı tiplerde ise üç uygulamadan hemangi birinin kullanılabileceği saptanmı ştı r. Tüm özelikler bakırnından incelendiğinde AT -4502 ve B-56A 1 tiplerinin antepfıst ı ğ ı için iyi bir çöğür anacı kaynağı olabileceği ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, ekim veya kas ı m aylarında +4°C'de katlamaya alınan ve aral ı k veya ocak aylarında ı sılılan sera koşullarına ekilen AT -4502 ve B- 56A 1 tiplerine ait tohumlardan, yüksek bir çimlenme hızı ve gücü ile birlikte tohum ekiminden 6 ay sonra saçak köklü ve aşılama kalınl ı ğına gelmiş çöğürlerin elde edilebileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work the effects of direct sowing, stratifıcation and G~ applications on the germination percentage, germination rate of the Pistacia seeds and the stern diematers and heights readiness for June budding of their seedlings after 6 months of thelr sowing were studied. In the experiments seeds of P.atlantica, Desf. types [collected from Mani!!a (Center), Karaman (Centre, Ermenek)], 7 P.khinjuk, Stocks types [collected from Siirt (Center, Aydınlar) , lçel (Silifke), Şanlıurfa (C eylanpınar)] and 1 P. vera, L. [collected from Şanlıurfa ( C eylanpınar)] and Ohadi c.v. were used. The results have shown that there are significant differences among the seed sources from the view point of the germination percentages and rates, stern diematers and lengths and the numbers of seedlings ready for the June budding. The stratification of the seeds seemed to be the best application to gel the best germination percentages and rates and growth of the seedlings. G~ application was useful the hasten the germinations of the seeds but it was not as effective as to replace the stratification. In the se'-J of same types all three applications have given similar results. That means, in the germination of the seeds and in the growth of the seedlings any of the three treatments can be used. As the seed source AT -4502 and B-56A1 were found to be the best matarial to obtain suitable seedlings for pistachio nuts. lt was concluded that it is possible to obtain seedlings ready for Jun&budding from AT -4502 and B-56A 1 seeds if they were stratifıed during October and November and sown in pots in Oecember or January in a heated greenhouse.