Epidural doğum analjezisinde sufentanil eklenen iki farklı bupivakain dozunun karşılaştırılması
Comparison of effects of sufentanil added two different bupivakaine doses on the labour analgesia
- Tez No: 455940
- Danışmanlar: DR. MELTEM BEKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Doğum analjezisinde, epidural yoldan lokal anestezik ajanla birlikte opioidlerin kullanılması, analjezik gereksinimi azaltmasının yanında, lokal anestezik ajanın daha düşük konsantrasyonlarda kullanımını ve toplam dozun azaltılmasını da sağlar. Böylece neonatal ve obstetrik yan etkilerde de azalma hedeflenir.Bu çalışmada, doğum analjezisinde sufentanil eklenen iki farklı bupivakain dozuyla, toplam ilaç tüketim miktarları, analjezi yeterliliği, hasta memnuniyeti, ilk analjezik gereksinim zamanı, eyleme anne katılım derecesi ve yan etkilerin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya, aktif doğumu başlamış, servikal dilatasyonu 4-6 cm olan, 30 primigravid dahil edildi. Gebelerde standart bir epidural analjezi tekniği kullanıldı. 3 ml %2 lidokain test dozuyla kateter yeri doğrulandı. Gebeler rastgele 15'er kişilik iki gruba ayrıldı. I. Grup için % 0,0625 bupivakain + 0,5 µg/ml sufentanil, II. Grup için % 0,1 bupivakain + 0,5 µg/ml sufentanil solüsyonu hazırlandı. Başlangıç bolus dozu olarak gebelere hazırlanan solüsyonlardan 8-10 ml verildi. Takiplerde VAS'ın 4'den büyük olması halinde doz tekrarlandı.İkinci Grupta, ikinci ilaç dozunun yapılma zamanı 1.
Özet (Çeviri)
The benefits of using both local anesthesics agents and opioids together are allowing to use lower consentration of local anesthesic agents, decreasing the total dose and the analgesic needed on the labour analgesia. Decreasing the neonatal and obstetrical adverse effects are also the aim of this combination.The purpose of this study is to compare the adverse effects, the degree of involvement of mother in the second stage of labour, the first analgesic requirement time, patients satisfaction , the sufficience of analgesia, the total consumption of the drugs which is used by sufentanil added two different bupivacaine doses on the labour analgesia.The 30 primigravid pregnant women included which were on the active sequence of labour with at least 4-6 cm cervical dilatation. All of them were performed a standart epidural analgesia. The place of the catheter was proved by using 3 ml %2 lidocaine . The pregnants are randomly separeted to two groups which has equal number of patients. For the first group % 0,0625 bupivacaine + 0,5 µg/ml sufentanil and the second group % 0,1 bupivacaine + 0,5 µg/ml sufentanil solutions was prepared. The initiative bolus dose (8-10 ml) was given to all of the patients from the prepareted solutions.