X Epoksisiklopropanların sentezi ve reaksiyonları
Synthesis and reaction of epoxycyclopropans
  1. Tez No: 45602
  2. Yazar: ARİF BARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi EPOKSİSİKLOPROPLARIN SENTEZİ VE REAKSİYONLARI Arif BARAH Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 1995, Sayfa: 91 Bu çalışmada, doymamış klorlu oksiranlara (1 -klor-5-metil-2,3-epoksi-S-hekzen ile 2-klormetil-4-metil-1,2-epoksi-4-penten) bazik ortamda karben katıldı ve epoksi siklopropana dönüştürüldü.Oluşan siklopropil epoksi klorluppılar (1 -klor-4-(2,2-diklor- 1 -metilsi klopropil)-2,3-epoksi bütan ve 2-klormetil-3-(2,2-diklor- î - metilsi klopropil)- î,2-epoksi propan'ı kuru THF içinde metalik f ile reaksiponlar sonucu doymamış alkoller ve düşük verimli bazı indirgenme ürünleri oluştu. Sonra siklopropil epoksi halkası içeren klorlu yapılan n BFjHg)-^ ile reaksiyonu sonucu alkol ve keton oluşturuldu. Mg ve B^^Hg^O'la elde edilen alkollerin türevlerine geçildi. Saflaştırma işlemleri için,destilasyonve kromatografik yöntemler kullandı. Elde edilen bileşik ve türevlerinin yapısının aydınlatılması için ^H-NMR (200 MHz), 13C-NMR (62.5 Mite) ve l R gibi spektroskop* k yöntemleri kullanıldı. ANAHTAR KELÎMELEB: Epoksit,Siklopropan,Alkol
Özet (Çeviri)
II! SUMMARY Master Thesis SYNTHESIS AMD REACTION OF EPQXYCYCLOPROPA&SS Arif BARAN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Seiencies Department of Chemistry 1995, Paje: 91 !n this study, carben addition reactions were carried out on some unsaturated chlorooxyranes such as 1-chloro-5-methyl-2,3-epoxy-5-hekzen and 2-chloromethyl-4- methyl-l,2-epoxy-4-penten in alkaline media, and epoxy eyclopropans 3uch asl-chloro-4- (2,2-dichloro-l-methylcyclopropyl)-2,3-epoxy butane and 2-chloromethyl-3~(2,2- dichloro-1-methyleyclopropyl)-1,2-epoxy propane, vere obtained from these reactions. Ansaturated alcohols, and some reduction products at lovfer field vere obtained from the reaction of the epoxycyelopropans vith methalic My in THF!. On tne other hand, the reaction of the epoxycyelopropans vith E^^^)^ gave some cyclopropan alcohols and cyclopropan ketons. Then, some derivatives of the alcohols obtained by using Mg and BF3