Cms deneyinin hadronik dış (HO) kalorimetresindeki peltier soğutucuların analizi
Peltier cooler analysis for hadronic outer(HO) calorimeters in the cms experiment
  1. Tez No: 456021
  2. Yazar: BAŞAK ANTMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSE POLATOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
CMS – HKAL'ın HO alt kalorimetresinde foto detektör olarak kullanılan Hibrit Foto Diyot (HFD)'lar Silikon Foto Çoğaltıcılar (SiFÇ) ile değiştirilecektir. Okuma modülleri (RBX) içerisine yerleştirilen SiFÇ'lerden istenilen verimin alınabilmesi için, belli bir sıcaklıkta sabit tutulması gerekmektedir. Sıcaklığın istenilen seviyeye çıkarılıp, sabit tutulması Peltier Soğutucular aracılığı ile sağlanmaktadır. Bu çalışma, HO Peltier Soğutucularının test sonuçlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Hybrid photo diodes (HPDs) which are currently used in the HO sub-calorimeter of the CMS-HCAL will be replaced by Silicon Photomultipliar (SiPMs). In order to get the desired efficiency of the SiPMs, temperature should be stable in a certain degree. Peltier Coolers are used for stabilizing the temperature. This study includes the test results of HO Peltier coolers.