Türkiye'deki calopteryx (Insecta:Odanata) cinsinin moleküler filogenisi
Türkiye'deki calopteryx (Insecta:Odanata) cinsinin moleküler filogenisi
- Tez No: 456022
- Danışmanlar: PROF. DR. İSLAM GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Zooloji, Biology, Genetics, Zoology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye'de, her ne kadar eşey organları arasında yapısal bir fark olmasa da üreme bakımından hemen hemen tamamen izole olmuş ve erkeklerin kanat şekli, renklenmesi ve son abdominal segment rengine bakılarak ayırt edilen iyi tanımlanmış iki tür vardır: Calopteryx virgo ve Calopteryx splendens. Türkiye de dahil her iki tür de dağılış alanları boyunca taksonomik durumları belirgin olmayan, çok sayıda farklı morfolojik alt gruplar içerir. Sınırları zayıf çizilmiş veya yanlış belirlenmiş taksonları içeren soy hatları için tür ağaçlarının meydana getirilmesi sistematikçilerin karşı karşıya oldukları en önemli işlerden biridir. Bu çalışmada, Türkiye Calopteryx'i içinde tanınan tür ve alt türlere ait geniş bir coğrafik bölgeden örnekleme yaparak, bu örneklerde bir mitokondriyal genin (16S rDNA) ve bir tane de nüklear gen (the internal transcribed spacer, ribozomal RNA'ya ait ITS1 ve ITS2 ve aradaki 5.8S rDNA genleri)'in dizi analizi yapıldı ve elde edilen veri setleri populasyon genetiği ve filogenetik metotlar kullanılarak analiz edildi. Hem 16S rDNA hem de ITS1-5.8S-ITS2 verileri Türkiye Calopteryx cinsinin bugün tanınan iki türe (C. virgo ve C. splendens) ayrımını destekledi. C. virgo türünün bugün tanınan iki alt türe ayrımı 16S rDNA verileri ile güçlü bir şekilde desteklenirken, ITS1-5.8S-ITS2 verileri ile desteklenmedi. Ne 16S rDNA ne de ITS1-ITS2 verileri C. splendens türünün bugün kabul edilen dört alt türe ayrımını desteklemedi. Verilerimiz daha ziyade C. splendens grubunun daha önceki morfolojik çalışmalarda fazlası ile tür altı kategorilere bölünmüş olduğunu ve aslında bugün kabul edilenden çok daha az alt türe sahip olması gerektiğini ortaya koydu. Sonuçlar açıkça morfolojik tabanlı alt tür düzeyindeki taksonomi yorumlamasının dikkatli yapılması gerektiğini işaret etmektedir. Bu durum özellikle şu anda kabul edilen alt türlerin çok yüzeysel genetik farklılaşma gösterdiği veya sınırların yetersiz çizildiği C. splendens grubu için çok daha önemlidir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, there are two well-defined, reproductively (almost) fully isolated species (Calopteryx virgo and Calopteryx splendens) that can be identified by wing shape and colour, and colour of the ventrum of the male terminalia, but no structrual differences in the sexual organs exist. Both species contain numerious morphologically distinct subgroups of unclear taxonomic statues across their distribution ranges including Turkey. Reconstructing species trees for clades containing weakly delimited or incorrectly identified taxa is one of the most serious challenges facing systematists. We sequenced one partial mitochondrial gene (16S rDNA) and one nuclear gene (the internal transcribed spacer, ITS1 and ITS2, of nuclear ribosomal RNA plus the intervening 5.8S rDNA genes) from two currently recognized species and subspecies of Turkish Calopteryx using geographically-widespread sampling of each taxon, and analyzed the resulting data set using population-genetic and phylogenetic methods. Both 16S rDNA and ITS1-5.8S-ITS2 data support the division of Turkish Calopteryx into its currently recognized species (i.e. C. virgo and C. splendens). We found strong (16S rDNA data) and no (ITS1-5.8S-ITS2 data) evidence supporting the division of C. virgo into its currently recognized two subspecies. Neither 16S rDNA nor ITS1-ITS2 data supported the division of C. splendens into its currently recognized four subspecies. Rather, our data strongly suggest that the C. splendens group has been oversplit and contains fewer subspecies than currently recognized. The results clearly indicate that morphology based subspecies level taxonomy should be interpreted with caution, particularly for C. splendens groups where currently recognized species are shallowly diverged or inadequately delimited.