Sağlık mesleği öğrencilerinde tütün maruziyeti, problem çözme becerisi ve kontrol odağı algılarının değerlendirilmesi
Assessment of tobacco exposure, perceptions of problem solving skill and locus of control among health profession students
- Tez No: 456025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA SENİH MAYDA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sağlık mesleği öğrencilerinde tütün kullanımı ile ilgili verilerin izlenmesi; öğrencilerin sağlıklarını korumak, geliştirmek için önemlidir. Sağlık mesleği çalışanları toplum için rol model olduklarından bu çalışmalar başarılı bir tütün mücadelesi için de gereklidir. Bu sebeplere ek olarak sağlık mesleği öğrencileri için yüksek problem çözme becerileri ve dışsal yerine içsel denetimli olmaları da olumlu özellikler olabilmektedir. Araştırmada Düzce Üniversitesinde 2012-2013 öğrenim yılında Tıp, Hemşirelik, Sosyal Hizmet birinci ve üçüncü dönem öğrencilerinde tütün ile ilgili veriler, problem çözme becerileri ve iç-dış kontrol odaklı olma algıları ve bunların birbirleriyle ilişkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. GHPSS 2008 (Küresel Sağlık Mesleği Öğrencileri Anketi) den uyarlanan anket soruları, Türkiye uyarlamaları yapılmış Rotter'in İç-Dış Kontrol Odağı (RİDKOÖ) ve Problem Çözme Envanteri (PÇE) ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma tanımlayıcı tiptedir. Örneklem alınmamıştır. Veri analizi için SPSS 15 istatistiksel paket programı kullanılmıştır. Araştırmada sigara kullanma sıklığı (anket öncesi son 30 günde en az bir kez sigara içenler) %28, erkeklerde %45,9, kadınlarda %17,5'dir. Tıp öğrencilerinde sigara içme oranları %23,8, erkeklerde %42,9, kadınlarda %8,8'dir. Sosyal Hizmet öğrencilerinde sigara içme oranları %37,9; erkeklerde %45,8 ve kadınlarda %29,8'dir. Hemşirelik öğrencilerinde sigara içme oranları %25,2; erkeklerde %54,5 ve kadınlarda %18,8'dir. PÇE toplam puanları ve RİDKOÖ puanlarında bölüm, sınıf ve cinsiyetlere göre istatistiksel anlamlı fark bulunmamıştır. Sigara içen ve içmeyenlerin PÇE toplam puanları ve RİDKOÖ puanları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. İlerleyen yaşlarda PÇE' de değerlendirici yaklaşım puanı anlamlı olarak yüksektir(p=0,016). İlerleyen yaş ile RİDKOÖ puanları arasında ve RİDKOÖ puanı ile PÇE'nin değerlendirici yaklaşım puanı arasında ise negatif ilişki bulunmuştur(p sırasıyla p=0,003; p=0,044).
Özet (Çeviri)
Monitoring data about use of tobacco among health profession students is important to be able to maintain and improve students' health condition. Besides, health profession labour are role models for society and therefore, data monitoring is essential to be successful in the campaign against tobacco use. In addition to these reasons, high problem-solving skills and internal locus of control instead of external may be favourable features for health profession students. In this study, it was aimed to evaluate tobacco related data, perceptions of problem solving skills and internal-external locus of control, the relations between these parameters among 1st and 3rd year students of Medical, Nursing and Social Work Departments of Düzce University within the 2012-2013 academic year period. The students were communicated in their classes. A questionnaire matching GHPSS (Global Health Profession Student Survey) 2008, Rotter's Internal-External Locus of Control and Problem Solving Inventory (PSI) both adapted to Turkey were used in this study. This was a descriptive study and there was no sample selection. SPSS 15 statistical package was used for data analysis. The prevalence of current users of cigarette (having used cigarette at least once in last 30 days preceding the survey) was 28%; 45,9% in male and 17,5% in female. Smoking prevalence among medical students was %23,8; 42,9% in male and 8,8 % in female. Smoking prevalence among social work students was %37,9; 45,8% in male, 29,8% in female. This prevalence among nursing students was %25,2; %54,5 in male and %18,8 in female. There was no statistically significant difference in total scores of PSI and Rotter I-E scale scores between different departments, classes and gender. There was no statistically significant difference between smokers and nonsmokers in Rotter I-E scale scores and total scores of PSI. There was a statistically significant higher score in monitoring approach of PSI in elder ages (p=0,016). A negative relationship was found between Rotter I-E scale scores and elder ages and between Rotter I-E scale scores and monitoring approach of PSI (p=0,003; p=0,044).