Örgüt kültürü, İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları ve Firma performansı ilişkisi
The relationship among organizational culture, human resources management practices and firm performance
- Tez No: 456045
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Örgüt kültürü bir örgütün inançlarını, temel varsayımlarını, sahip olduğu değerlerini, kabullerini, kurallarını ve tüm bunları ortaya koyma şekline ilişkin davranışları kapsamaktadır. Olumlu bir örgüt kültürünün, insan kaynakları uygulamalarının sonuçlarına da pozitif yönde etkilemesi beklenmektedir. Bu sonuç sayesinde firmanın performansı rakiplerine oranla daha iyi bir duruma gelecektir. Temelde insanı konu alan İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY), insanın yer aldığı grup ve örgütleri, bunlardan doğacak çeşitli türdeki ilişkileri ve bu ilişkilerin yönetilmesini kapsayan kompleks bir çalışma alanıdır. Bu çalışmada, firma için büyük önemi olan örgüt kültürü, İKY uygulamaları ve firma performansı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu çerçevede oluşturulan kavramsal model İstanbul'da faaliyet gösteren 50 firmadan 200 çalışan üzerinde test edilmiştir. Firmalardan alınan geri beslemelerin korelasyon ve regresyon analizleri neticesinde örgüt kültürü, İKY uygulamaları ve firma performansı arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişkilerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Organizational culture composes of beliefs, basic assumptions, values, acceptances, rules and behaviors related to the way of explaining all these concepts. A positive organizational culture is also expected to effect on consequences of Human Resources Practices in a positive way. Thanks to this result, the performance of company will be a better situation than its competitors. Human Resources Management basically based on human being is a complicated field of study including group of people and organisations, variety of types of relationships related to these and managing to these relationsships. In this study, we investigated the relationship between Human Resources Management practices, Firm Performance and the concept having great importance as Organizational Culture to firm. In this context, the generated conceptual model was tested on the fifty companies founded in İstanbul by being based on two hundred employes. According to the correlation and regression analysis of feedback received from firms, a meaningful and positive relationship has been found between organizational culture, Human Resources Management practices and firm performance.