Bilgi teknolojilerinin küresel rekabet ortamına etkisi ve bilgi teknolojilerinden faydalanan bir işletme üzerinde araştırma yapılması
Effect of information technologies to global competition environment and researching on an operation
- Tez No: 456046
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde küreselleşmenin ekonomik boyuttaki etkisiyle birlikte mevcut pazarların dışına çıkarak yeni pazarlara giriş yapılması, rakiplerin çoğalması, ikame ürün ve hizmetlerin yaygınlaşması, daha bilinçli tüketicilerin ortaya çıkması, üretim ve dağıtım süreçlerinde hız kavramının önem kazanması gibi etkenler sonucunda işletmeler arası rekabet artarak çok daha karmaşık ve acımasız bir hal almıştır. Bunun sonucunda ise işletmeler, özellikle uluslararası pazarlarda rekabet avantajı sağlayabilmek ve de bunu sürdürebilir bir hale getirebilmek için birçok alanda farklılık yaratıp yeni stratejiler geliştirmek zorunda kalmıştır. İçinde bulunduğumuz bilgi çağında bilgi, toplumsal, kültürel ve bilimsel alanlarda gelişmelere neden olduğu gibi ekonomik anlamda da işletmeler için önemli bir stratejik güç konumuna gelmiştir. Bu gücün işletme bünyesinde etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasına hizmet eden bilgi teknolojileri, özellikle rekabetin daha yoğun olduğu küresel rekabet ortamında işletmelerin ayakta kalabilmeleri için büyük faydalar sağlamaktadır. Bu kapsamda hazırlanmış olan çalışmada; bilgi, rekabet, teknoloji kavramlarının birbirleriyle olan ilişkilerine değinilmiş ve bilgi teknolojilerinin, küresel rekabet ortamında faaliyet gösteren işletmeler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmada, uluslararası pazarlara giriş sürecinde performans ölçümü yapmak isteyen bir firmanın müşterilerine yönelik uygulamış olduğu anket verileri incelenmiş, karşılaştırılmalar yapılmıştır. Buna göre, işletmelerin rekabet gücü elde edebilmek için azami düzeyde faydalandığı -bilginin etkin ve verimli kullanımını sağlayan- bilgi teknolojileri, bugün üretimden yönetime, pazarlamadan dağıtıma kadar iş sürecinin her aşamasında işletmelere büyük faydalar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Competition between enterprises have become more complicated and relentless nowadays because they have been accessing to new markets with the effect of globalization in terms of economic dimension out of current markets, competitors have been increasing, products and services for substitution have been expanding, more conscious consumers have been revealing, speed in the process of manufacturing and distribution has been gaining importance. As a result of it, enterprises must have made differences in numerous fields and improve new strategies to especially have the edge in international markets and to sustain it. In the information age which we are part of, information has become a siginificant strategical power for enterprises in terms of business, as it has caused social, cultural and scientific developments. Information Technologies which effectively use this power for enterprises, it supplies some benefits to keep enterprises alive in the environment of global competition which competitions are more extensive. In this context, relations between information, competition and technology are mentioned in this research and effects of information technologies on enterprises which are active in the environment of global competition are probed. In the research, the survey which a firm made for measuring performance intended for its customers in the process of accession to international markets are reviewed and compared. According to it, information technologies which enterprises take advantage of attaining power for competition and efficiently supplies the use of information, are so beneficial in each process of business (from manufacturing to management, from marketing to distribution).