Bankacılık sektöründe, farklı pazarlama anlayışları ve bireylerin bankaları tercih etme nedenleri üzerine bir araştırma
A survey for different marketing understandings and the reasons of customers choosing the in banking sector
- Tez No: 456076
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN EMANET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Değişim ve gelişimin her alanda yaşandığı günümüzde, işletmeler gelişmelere ayak uydurabilmek için, pazarlama faaliyetlerinin sürdürülmesinde geleneksel pazarlamadan müşteri odaklı bir yaklaşım olan ilişkisel pazarlamaya doğru yönelmişlerdir. İlişkisel pazarlamanın bilinen potansiyel yararlarının iyileştirilmesinde, uygulamaların artışında ve maliyetlerin azaltılmasında bilgi teknolojilerinin kullanılması önemli bir anahtar olarak görülmüş ve yeni stratejilerin gelişmesinde de etkili olmuştur. Bu araştırmada, banka müşterilerinin ihtiyaç duyduğu ürünler doğrultusunda ne tür bir pazarlamayla sunulmasının ve müşteri ihtiyaçlarının karşılanmasında modern pazarlama ve ilişkisel pazarlamanın yöntemlerinden hangisinin müşteri iletişimi yönünde daha etkili olduğunun incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı bağlamında oluşturulan alt amaçları ise; müşteri ile etkileşim sağlama, iletişim kurma ve değer yaratma sürecinde, pazarlama stratejilerinin tüketici üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Toplam 650 adet anket değerlendirmeye alınmış ve elde edilen veriler SPSS 20.0 programında güvenilirlikleri ve geçerlilikleri kontrol edilip ki-kare testi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmanın literatür bölümünde ağırlıklı olarak yerli ve yabancı kaynak ve makalelerden yararlanılmıştır. Ayrıca, yerli ve yabancı tezler, web siteleri ile bilgiler toplanıp analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In those days of change and development in all areas, in order to keep pace with developments in business, marketing activities, maintaining a customer-focused approach to traditional marketing, relationship marketing, which are directed towards. Improving the potential benefits of relationship marketing is known, the use of information technology to reduce costs and increase in applications was seen as an important key to the development of new strategies and has been effective. Themain purpose of this study, in line with the Bank's customers, what kind of products to market is required to meet customer needs, and the submission of Modern Marketing and Relationship Marketing is more effective in the direction of customer communication is to examine which of the methods. The main objective of the study was created in the context of the sub-objectives, providing interaction with the customer, and creating value in the process of communication and marketing strategies to examine the effects on the consumer. In grand total 650 inquiry is taken into consideration and the data taken from it which is controlled as of its solidity and safety by using SPSS 20,0 program, and it is observed by chi square test technique. In general, the literature part of this survey provides from local and foreign resources and articles. Also, local and foreign thesis, web sites' information gathered together and analyzed for mentioned survey.