Birey-örgüt ve birey-iş uyumunun çalışanların iş tutumlarına etkisi: Adana ilinde bankacılık sektöründe çalışanlar üzerine bir araştırma
The impact of person-organization and person-job fit on job attitudes: A study in banking sector on bank employees
- Tez No: 456077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL CAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzün rekabetçi iş dünyasında amaçlara ulaşmak için en uygun çalışanları bulmak, onlardan en yüksek verimi sağlamak ve bu işgücünü muhafaza etmek oldukça önemli hale gelmiştir. Rekabetin yoğun olarak yaşandığı bankacılık sektöründe de çalışanların bankalara kattığı değer karlılığa giden yolda önemli bir faktördür. Bireyin çalıştığı örgüt ve yaptığı iş ile olan uyumu gerek mevcut istihdamın korunmasında gerekse örgütün genel başarısının artırılmasında kilit bir noktada yer almaktadır. Birey-örgüt uyumu ve birey-iş uyumu, kişilerin sergileyeceği iş tutumlarında belirleyici rol üstlenmektedir. Bu çalışmada birey-örgüt uyumunun ve birey-iş uyumunun örgütsel aidiyet, iş performansı, iş tatmini ve iş stresi üzerindeki etkisi incelenmektedir. Uygulama için bankacılık sektörünün tercih edildiği araştırmada, Adana'da faaliyet gösteren bankaların çalışanlarına anket uygulaması yoluyla gerekli veriler elde edilmiştir. Birey-örgüt uyumu ve birey-iş uyumunun iş tutumları üzerindeki etkisini test etmek üzere elde edilen bu veriler analiz edilerek istatiksel sonuçları değerlendirilmektedir. Yapılan analizlerin sonuçları; birey-örgüt uyumu ve birey-iş uyumu ile örgütsel aidiyet, iş performansı ve iş tatmini arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu; iş stresi ile arasında da negatif yönlü bir ilişki olduğu doğrultusundaki hipotezleri desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In todays competitive business world, it has been very important to find optimum personnel, to get efficiency significantly and to preserve the current labour trying to achieve the goals. In the banking sector having competetive conditions, bankers' added values are crucial for the profitability of banks. Person-organization (P-O) fit and person-job (P-J) fit are key points for both preserving current labour and increasing overall success. P-O fit and P-J fit have determining role on employees'job attitudes. This study investigates the influence of P-O fit and P-J fit on organizational commitment, job performance, job satisfaction and job stress. Banking sector is preferred for the application and the required data is provided by conducting questionnaire on bankers working at the banks in Adana. On the purpose of testing the influence of P-O fit and P-J fit on job attitudes, provided data is analysed and statistical outcomes are evaluated. In the consequence of series of analysis, it is confirmed that while between P-O fit and P-J fit and organizational commitment, job performance, job satisfaction there is an positive relation; there is a negative relation between P-O fit and P-J fit and job stress.