Normotansif obez çocuklarda QT intervali,QT dispersiyonu, düzeltilmiş QT ( QTc) intervali ve düzeltilmiş QT ( QTc) dispersiyonunun kardiyovasküler risk değişkenleri ile ilişkisi
The relationship between QT interval, QT dispersion, corrected QT (QTc) interval, corrected QT (QTc) dispersion and cardiovascular risk variables in normotensive obese children
- Tez No: 456098
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, normotansif obez çocuklarda ventriküler aritmi ve kardiyovasküler mortalitenin erken tanısında, QT intervali, QT dispersiyonu (QTd), düzeltilmiş QT (QTc) intervali ve düzeltilmiş QT dispersiyonunun (QTcd) duyarlılığının olup olmadığının saptanması ve bu değerlerin başta vücut kitle indeksi (VKİ) olmak üzere kardiyovasküler komplikasyonlar açısından bakılan parametreler ile ilişkilerinin değerlendirilmesi, eğer anlamlı bir ilişki varlığı gösterilirse bu grup çocuklarda ciddi ventriküler aritmi riski olduğuna dikkat çekmektir. Yöntem: Çalışmamıza Şubat 2013 - Temmuz 2013 tarihleri arasında Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı'nda ekzojen obezite tanısı ile takip edilen 30 obez çocuk ile kontrol grubu olarak Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'ne masum üfürüm öntanısı ile gelip normal bulunan 20 sağlıklı çocuk dahil edildi. Tüm çocukların antropometrik ve kan basıncı ölçümleri alınarak açlık serum lipidleri, glukoz ve insülin düzeyleri belirlendi. Elektrokardiyografik kayıtları alındı ve QT intervali, QT dispersiyonu, QTc ve QTc dispersiyonu hesaplandı. İki boyutlu ve M-mode ekokardiyografi ile apikal dört boşluk pozisyonunda boşluk genişlikleri değerlendirildi. Bulgular: Hasta grubunda ventriküler aritmi ve kardiyovasküler mortalitenin erken tanısında EKG kayıtlarından elde edilen QT intervali, QT dispersiyonu (QTd), düzeltilmiş QT (QTc) intervali ve düzeltilmiş QT dispersiyonu (QTcd) kontrol grubuna göre daha yüksek saptanmakla birlikte istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunamadı. QT intervali ile ilgili bu değerler ile vücut kitle indeksi (VKİ) ve kardiyovasküler komplikasyonlar açısından bakılan kan lipidleri, serum insülin düzeyleri arasında pozitif bir ilişki de saptanmamıştır. Ancak, artmış vücut kitle indeksi, sol ventrikül kitlesi, sol ventrikül kitle indeksi ve M- mode ekokardiyografik ölçümler beklendiği gibi pozitif korelasyon gösterdi. Sonuç: Ekzojen obezite tanısı alan normotansif çocuklarda, erişkinlerde olduğu kadar ciddi ventriküler aritmi riski yoktur. Ancak yine de oluşabilecek komplikasyonlar açısından dikkatli olunması, bu grup çocukların ilerleyen yaşlarda oluşacak ciddi ritm bozuklukları açısından yakından izlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine whether QT interval, QT dispersion (QTd), corrected QT (QTc) interval and the corrected QT dispersion (QTcd) have sensitivity in early diagnosis of ventricular arrhythmia and cardiovascular mortality of normotensive obese children or not, the evaluation of those values' relationships with parameters considered with cardiovascular complications, especially the Body Mass Index (BMI), and to draw attention to that there is a serious ventricular arrhythmia risk on those group of children if a significant relationship is shown to exist. Method: In our study, 30 children followed-up with provisional diagnosis of exogenous obesity in Children Endocrinology Department between February 2013 and July 2013, and 20 children who applied with mild murmur complaint and were found to be normal in Children Cardiology Department (as control group) have been involved. By executing anthropometric and blood pressure measurements of all children, the levels of fasting serum lipids, glucose and insulin have been determined. Their electrocardiographic records have been taken and QT interval, QT dispersion, QTc, and QTc dispersion were calculated. Using 2-D and M-mode eco-cardiography, the gap widths were evaluated in 4 apical spaces positions. Results: While the QT interval, QT dispersion (QTd), corrected QT (QTc) interval and corrected QT dispersion (QTcd) obtained in ECG in patient group were found to be higher in provisional diagnosis of ventricular arrhythmia and cardiovascular mortality that those in control group, no statistically significant difference has been found. No positive relationship has been detected between those values related with QT interval and the BMI and the blood lipids and serum insulin levels considered for cardiovascular complications. But, as expected, the increasing Body Mass Index and left ventricular bulk, ventricular mass index and M-Mode eco-cardiographic assessments have showed positive correlation. Conclusion: In normotensive children with exogenous obesity diagnosis, there is no risk of ventricular arrhythmia as severe as in adults. Nevertheless, one should be careful about possible complications, and this group of children should be closely followed-up in terms of possible severe arrhythmia in further ages.