Kistik fibroz'lu ergenlerde ve ana-babalarında depresyon ve anksiyete bozukluğu sıklığı
Prevalence of symptoms of depression and anxiety in adolescent with cystic fibrosis and their parents
  1. Tez No: 456097
  2. Yazar: AYŞE TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA AKÇAKAYA, PROF. DR. YILDIZ CAMCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kistik Fibroz (KF) beyaz ırkın en sık görülen kalıtsal hastalığıdır. Bugün KF'lu hastaların beklenen yaşam süresi 50`li yaşları bulmaktadır. Hastanın fiziksel yakınmalarının tedavisi kadar hastanın ve ailesinin yaşam kalitesinin arttırılması da öncelikli hedeflerindendir. Kronik hastalığı olan çocuklarda eş zamanlı psikososyal sorunların görülme riski toplum genelinden 1,5-3 kat daha fazladır. Hasta ailelerinde de psikolojik yakınmalarının artmış olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda KF'lu 11 yaş üstü hastalarda, ailelerinde depresyon ve kaygı bozukluğu sıklığını ve ilişkili olabilecek sosyodemografik, klinik değişkenleri belirlemeyi amaçladık. KF tanılı 11 yaş üstü 38 hasta ve anne babaları, kontrol grubu olarak, Juvenil idiopatik artrit (JİA) tanılı 29 hasta, anne babaları ve sağlık sorunu olmayan 23 ergen, anne-babaları çalışmaya alındı. 11 yaş üstü ergenler için 'Çocukluk Depresyonu Derecelendirme Ölçeği' ve 'Süreklilik Kaygı Ölçeği', anne-babalar için 'Beck Depresyon Soru Listesi', 'Beck Anksiyete Ölçeği' kullanıldı. KF'lu ergenlerde depresyon ve kaygı bozukluğu belirtilerinin görülme sıklığı yaşıtları ile karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadığını belirledik. KF'lu hastaların depresyon puanları ile beden kitle indeksleri (BKİ), nebül ilaç ve hastane kontrolü sayısı, annenin depresyon puanı ve hastanın kendi kaygı puanı ilişkili bulundu. Hastaların kaygı puanları nebül ilaç sayısı ve depresyon puanlarıyla ilişkili bulundu. KF'lu ergenlerin annelerinde depresif bozukluk belirtilerinin anlamlı şekilde daha sık görüldüğü belirlendi. Annedeki kaygı bozukluğu ile çocuktaki kaygı bozukluğu ve BKİ arasında anlamlı ilişki bulundu. Çocukların yaşları büyüdükçe, BKİ değerleri düştükçe, annelerin depresyon puanlarının anlamlı şekilde yüksek olduğunu belirledik. KF'lu ergenlerin annelerinde psikolojik sorunların çok daha yoğun olduğunu belirledik. Annelerin profesyonel destek alabilecekleri merkezlere yönlendirmesi, babaların sürece dahil edilmesi hastanın psikososyal gelişimi için yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Cystic fibrosis (CF) is the most common inherited disease of caucasian population. The predicted survival for patients with CF is up to 50 years. Increasing the quality of life of both patients and families is one of the priority of treatment. With chronic diseases, the risk of having psycosocial problems is 1,5-3 times higher. Also families have increased number of psycosocial problems. The aim of this study is determining the prevalance of depression and anxiety disorder in patients over the age of 11 with CF and parents in addition to demographic and clinical variables that can be related to psychosocial problems. Thirty eight patients with CF and their parents were included in this study. Two control groups, the first one with Juvenile Idiopathic Artritis (JIA) and parents, the second one included 23 healthy adolescents and parents. In order to determine the prevalence of depression and anxiety disorder in adolescents 'Child Depression Inventory' and 'State-Trait Anxiety Inventory', for parents, Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory were used. Prevalance of depressive and anxiety symptoms of patients with CF did'nt differ among patients with JIA and healthy adolescents. Depression scores of patients with CF were correlated with BMI, number of nebulised drugs and clinic vizits, depression scores of mothers and anxiety scores of themselves. Depressive symptoms of mothers of patients with CF were significantly more prevalent. Anxiety of the mothers was associated with anxiety of the patients and BMI of the patients. While the child becomes older or BMI decreases, depression scores of mothers were signicantly higher.