Aktif ve remisyondaki jüvenil idiopatik artrit ve ailesel Akdeniz ateşi olgularında serum vitamin D düzeyleri
Serum vitamin D levels in activation and remission periods of patients with juvenile idiopathic arthritis and familial Mediterranean fever
- Tez No: 456099
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAYYAR ARVAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Aktif ve remisyondaki jüvenil idiopatik artrit ve ailesel Akdeniz ateşi olgularında serum vitamin D düzeyleri Amaç: Jüvenil idiopatik artrit (JİA) ve ailesel Akdeniz ateşi (AAA) hastalarında, D vitamini yetersizliği/eksikliği sıklığını ve aktif ve remisyon dönemlerindeki D vitamini düzeyleri ile hastalık aktivitesi arasında ilişki olup olmadığını saptamaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız 64 JİA'lı, 36 AAA'lı ve 100 sağlıklı çocuğun katılımıyla yapıldı. Hastaların aktif ve remisyon dönemlerinde 25(OH) vitamin D düzeylerine kemilüminesans immunanaliz (CLIA) yöntemiyle bakıldı,
Özet (Çeviri)
Serum vitamin D levels in activation and remission periods of patients with juvenile idiopathic arthritis and familial Mediterranean fever Objective: To determine the frequency of vitamin D deficiency/ insufficiency of JIA's and FMF's and investigate the relationship between vitamin D and disease activity. Material and methods: 64 JIA patients, 36 FMF patients and 100 healthy children were studied. 25(OH) vitamin D levels were measured with (CLIA) method. Levels below 20 ng/ml are accepted as deficiency, 20-30 ng/ml are accepted as insufficiency. Results: For JIA's, mean vitamin D levels in activation and remission were 18,9±11 ng/ml and 18,6±9,2 ng/ml and for FMF's were 16±8,5 ng/ml and 13,1±6,4 ng/ml respectively. Mean of healthy children were 26,7±10,5 ng/ml. For JİA, there was no difference between vitamin D levels in activation and remission.