Putyan (Arslantaşı)-Maden-Elazığ Cevherlerinin mineralojik özellikleri
Mineralogical features of putyan (Arslantaşı)-Maden-Elazığ mineralizations
- Tez No: 45613
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi PUTYAN (ARSLANTAŞI) CEVHERLEŞMELERİNİN MİNERALOJİK ÖZELLİKLERİ Ebru ÖZELÇİ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı 1995, Sayfa: 48 Çalışmaya konu olan cevherleşmelerin bulunduğu bölgede Guleman Grubu, Hazar Grubuna ait Simaki Formasyonu ve Maden Karmaşığı olmak üzere 3 birim bulunmaktadır. Bunlardan Jura-Kretase yaşlı Guleman Grubu, serpantinit, gabro ve diyabaz dayaklarından oluşmuştur. Maestrihtiyen-Alt Eosen yaşlı Hazar Grubuna ait Simaki Formasyonu konglomera, kumtaşı, silttaşı, çamurtaşı ve kireçtaşlarıyla temsil edilmektedir. Orta Eosen yaşlı Maden Karmağışı ise volkanik katkılı kiltaşı, çamurtaşı, spilit bazalt tüt", aglomera, andezit, manganlı çört, volkanik mikrokonglomera, tüf, gabro ve diyorit porfır'den oluşmaktadır. Putyan (Arslântaşı) cevherleşmeleri, andezitik yastık lavlarla ilişkili olarak gelişmişlerdir ve Kıbrıs tipi yataklardır. Cevherleşmeye yoğun yan kayaç alterasyonu eşlik etmektedir. Yan kayaçta gözlenen alterasyon türleri kloritleşme, karbonatlaşma, kaolenleşme, serizitleşme ve silisleşmedir. Cevherleşmeler zonlar halinde gözlenmekte ve bu zonlar masif veya saçınımlı cevher içermektedir. Masif cevher genellikle 57.00-62.40 m. arasında gözlenirken,II saçınımlı cevher 48.00-57.00 m. 60.00-60.40 m. ve 62-40-105.20 m. arasında gözlenir. Diğer seviyeler cevhersiz andezit şeklindedir. Cevherleşmenin cevher mineralleri pirit, kalkopirit, sfalerit ve hematit'tir. Cevher dokusu kataklastik, saçınımlı, zonlu ve masif olmak üzere çeşitlidir. ANAHTAR KELİMELER: Kıbrıs tipi, kloritleşme, karbonatlaşma, kaolenleşme, serizitleşme, silisleşme, masif cevher, saçınımlı cevher, pirit, kalkopirit, sfalerit, hematit, kataklastik.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis MINERALOGICAL FEATURES OF PUTYAN (ARSLANTAŞI) MINERALIZATIONS Ebru ÖZELÇİ Fırat Universty Graduate School of Science and Technology Departmant of Geological Engineering 1995, Page: 48 The area bearing mineralizations what are subject of this study, is composed from three units; Guleman Group, Simaki Formation (member of Hazar Group) and Maden Complex. Guleman Group is of Jurassic-Cretaceous age and comprises serpentinite, gabbro and diabase dikes. Maastrichtian-Lower Eocene Simaki Formation of Hazar Group, is represented by conglomerate, sandstone, siltstone, mudstone and limestones. The youngest unit is Middle Eocene aged Maden Complex and composed of claystone, mudstone, spilite, basaltic tuff, aglomerate, andesite, manganous chert, volcanic microconglomerate, tuff, gabbro and diorite porphyry. Putyan (Arslantaşı) mineralizations are associated wilh andesitic pillow lava and are of Cyprus Type. The mineralizations are accompanied by well developed wall rock alterations. The wall rocks alterations are chloritization, carbonatization, kaolinization, sericitization and silicification. The mineralizations occur as either disseminated or massive. The massive ore is placed between the depths 57.00 and 62.40 m. along the studied drilling hole. The disseminated ores occur in three zones; 48.00-57.00 m. 60.00-60.40 m. and 62- 40.105.20 m. Remaining zones are barren andesites. The ore minerals of the studied drilling are pyrite, chalcopyrite, sphalerite andIV hematite. Ore textures are cataclastic, disseminated and massive. KEY WORDS: Cyprus Type, chloritization, carbonatization, kaolinization, sericitization, silicification, massive ore, disseminated ore, pyrite, chalcopyrite, sphalerite, hematite, cataclastic.