Fosfazenlerin bazı alkollerle reaksiyonları
The Reaction of phosphazenes with some alcohols
  1. Tez No: 45614
  2. Yazar: ALİ İHSAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ııı ÖZET Yüksek Lisans Tezi FOSFAZENLERİN BAZI ALKOLLERLE REAKSİYONLARI A. İhsan ÖZTÜRK Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 1 995, Sayf a:70 Fosfazenler, özellikle poliorganofosfazenler sahip oldukları bazı özelliklerden dolayı anti bakteri yel aktiviteye sahiptirler ve ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Fosf ezenlerin sentezi, karakterizasyonu ve kullanım alanına yönelik çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada 1.1-Diklorofosfonil -2,2,2-triklorofosfazenin al kol izi çalışılmıştır. Sübstitüent olarak ise2-izopropi1oksi etanol, benzi 1 alkol, ali il alkol, tetrahidrofurfuril alkol kullanılmıştır. Fosfazen ise fosfor penta klorür ve amonyum sülfatın reaksiyonundan elde edilmiştir. Reaksiyolar geri soğutucu altında kuru ve atmosfere kapalı olarak 20*C'm'n altında 3 saatlik sürede gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ham ürünler kolon kromatografisi ile saflaştırılmıştır. Örneklerin karakterizasyonu için ise elementel analiz İR, 1H, 13C-Nr1R teknikleri kullanılmıştır. Temel reaksiyon ürünü olarak 1,1 -diklorofosfonil-2,2,2- triklorofosfazenin penta sübstitüe türevleri elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Lineer Fosfazenler, Alkoliz
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Master Thesis THE REACTIONS OF PHOSPHAZENES WITH SOME ALCOHOLS A. İhsen ÖZTÜRK Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies Department of Chemistry 1995, Page:70 Phosphazenes, specially poly (organo) phosphazenes posses a number of characteristics such as the using of drug components for chemotherepeutic applications antibacterial activity. There are many studies about the synthesis, characterizations and applications of phosphazenes. In this study, the alcohol yses of 1, 1-di chl orophosphi nyl - 2,2,2-trichlorophosphazane have been studied. 2- isopropyloxyethanol benzyl alcohol, alîyi alcohol, tetrahydro- furfuryl alcohol were chosen as substituents. The starting materi al, 1, 1 -di chl orophosphi ny 1 -2,2,2- tri chl orophosphazen was prepared from phosphorus pentachloride ancf ammonium suffatn The substitution reactions were carried out by stirring under reflux using a condenser fitted with a CaCİ2 drying tube at 20°C (maximum temperature) for three hours. The reaction products were seperated by using column chromatography The structure of the compounds purified have been determined by elementel analysis, IR, ^H, 13C-NMR spectral data. Pentasubstitue derivatives of 1,1 -di chl orophosphi nyl 2,2,2- trichlorophosphazene were obtained and characterized as the main reaction products. KEY WORDS: Lineer Phosphazenes, Alcohol yses