Spiromesifen etken maddeli bir insektisitin Cucumis sativus L.(Hıyar) bitkisi üzerine anatomik ve morfolojik etkileri
The morphological and anatomical effects of an insecticide contained spiromesifen on Cucumis sativus L. (Cucumber) plant
  1. Tez No: 456134
  2. Yazar: EFDAL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ÖZTÜRK ÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada, salatalığın (Cucumis sativus L.) morfolojisi ve anatomisi üzerine Oberon SC 240 (240 g/L Spiromesifen) olarak adlandırılan insektisitin etkileri incelenmiştir. İnsektisit etikette önerilen (50 ml/da) ve etikette önerilenin iki katı (100 ml/da) dozlarında püskürtülmüştür. Salatalık bitkileri Amasya'nın Kızılca Köyünde sera koşullarında yetiştirilmiştir. Çalışma sonucunda, insektisitin bitkinin morfolojik ve anatomik yapısı üzerine bazı değişikliklere neden olduğu bulunmuştur. Anatomik yapıda, özellikle önerilen dozun iki katı insektisit uygulamasının (100 ml/da) yaprak ve gövde enine kesit tabaka kalınlıklarını kontrol grubuna göre azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca insektisitin yapraktaki stomalarda bazı anormalliklere, gövde ve meyve hücrelerinde de şekil bozukluklarına neden olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this investigation, the effects of insectiside, namely Oberon SC 240 (240 g/L Spiromesifen) on the morphology and anatomy of cucumber (Cucumis sativus L.) were examined. The insecticide was pulverized at label dose (50 ml/da) and twofold higher dose (100 ml/da). The cucumber plants were grown in greenhouse conditions in Kızılca village, Amasya. At the end of this study, it was found that the insecticide yielded to some changes on the morphology and anatomy of the plant. It was determined that especially the application of twofold higher insecticide dose (100 ml/da) decreased the cross-sectional layer thicknesses of leaf and stem according to control group in anatomical structure. Besides, it was observed that the insecticide caused some abnormalities in stomata, shape deformation in stem and fruit cells as well.