Mineral katkının polimerik malzemenin mekanik ve fiziksel özelliklerine etkisi
Effect on mechanical and physical properties of polymeric materials of mineral additives
- Tez No: 456195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında mineral katkılı polimer kompozitlerin mekanik ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. Matriks malzeme olarak epoksi reçine kullanılmış olup, takviye elamanı olarak da atık durumda olan mineral katkı kullanılmıştır. Üretilen polimer esaslı zemin kaplama malzemelerinin mekanik ve fiziksel özellikleri belirlenerek karakterize edilmiştir. Bu amaçla mekanik test olarak basınç-çekme dayanımı, elastisite modülü, enerji absorblama yeteneği, gerilme-deformasyon davranışları ile çizilme ve aşınmaya dirençleri belirlenmiştir. Fiziksel özelikler olarak ağırlıkça su emme, birim hacim ağırlık, yüzeyde su tutma özellikleri (temas açısı ve buna bağlı yüzey enerjisi) belirlenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda, mekanik ve fiziksel özellikler açısından karşılaştırıldığında mineral katkının polimer malzemelerin çekme, basma, sertlik, aşınma dayanımlarını önemli ölçüde arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the mechanical and physical properties of polymer composites with mineral admixtures were investigated. Epoxy resin was used as the matrix material and the mineral admixture in waste form was used as reinforcement element. The mechanical and physical properties of the produced polymer based flooring materials were determined and characterized. For this purpose, the mechanical tests were determined for pressure-tensile strength, modulus of elasticity, ability to absorb energy, tensile-deformation behavior and scratch and abrasion resistance. Physical properties include water absorption by weight, unit volume weight, surface water retention properties (contact angle and associated surface energy). As a result of the experiments, it has been found that the mineral additive significantly increases the tensile, compression, hardness, abrasion resistance of polymer materials in terms of mechanical and physical properties.