Azot molekülünün diferansiyel tesir kesiti ölçümleri
Measurements of differential cross section of N2 molecule
- Tez No: 456194
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, elektron etkisi ile Azot molekülünün üçlü diferansiyel tesir kesiti ölçümleri yapılmıştır. Elektron çarpışma deneylerinde, belirli enerjideki elektron demeti hedef gaz atom/molekülleri ile çarpıştırılmakta ve çarpışma sonucu ortaya çıkan parçacıklar açı ve enerjilerine göre dedekte edilmektedir. Çarpışma sonucu ortaya çıkan yüklü parçacıklar, birbirleriyle etkileşen kuantum parçacıklarıdır. Saçılma olayının anlaşılması, etkileşme potansiyelinin ve parçacıkların dalga fonksiyonlarının doğru ifade edilmesiyle mümkündür. Bu tez çalışmasında Azot molekülünün 250 eV enerjili elektron demeti etkisi ile saçılma ve iyonlaşma tesir kesitlerinin belirlenmesi amacı ile öncelikle kalibrasyon çalışmaları yapılmıştır. Elektron – Azot çarpışmasında elastik ve inelastik saçılma olayları incelenmiştir. İkinci aşama olarak Azot molekülünde farklı enerji ve açı değerlerinde (e,2e) tekniği kullanılarak TDCS ölçümleri yapılmıştır. Ölçümler, Afyon Kocatepe Üniversitesi Elektron Çarpışma Laboratuvarında (eCOL) bulunan elektron spektrometresi kullanılarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, electron impact ionization cross sections of nitrogen molecule are presented. In electron collision experiments, electron beam with specific energy interacts with atom/molecules of target gas and the outgoing particles are detected with respect to their scattering angle and energy. The outgoing particles are quantum particles that are interacted with each other. Scattering phenomena can be understood only if the interaction potential and particle's wavefunctions are correctly determined. In this thesis, electron impact scattering and ionization process for N2 (3σg) at 250 eV incident electron energy is investigated. First, calibration studies are completed before the TDCS measurements are done. In this sense, elastic and inelastic scattering of e- N2 collision is searched for different kinematics. Measurements are completed in Electron Collision Laboratory (eCOL) located in Afyon Kocatepe University.