Sentetik alüminyum köpüklerin modellenmesi ve mekanik davranışlarının incelenmesi
Modeling of synthetic aluminum foam and mechanical behavior investigation
  1. Tez No: 456197
  2. Yazar: ALEV YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, sentaktik alüminyum metalik köpüklerin modellenmesi ve gözenek boyutunun mekanik özelliklere etkisi araştırılmıştır. Araştırma kapsamında kapalı hücre metalik köpük imalatı yapılmış olup üretim esnasında iki farklı boyutta sentaktik köpük malzeme kullanılmıştır. Elde edilen numunelerin, önce bilgisayar destekli çizim programı (SOLIDWORKS) kullanılarak modellenmesi yapılmış ve daha sonra sonlu elemanlar paket programı (ANSYS) kullanılarak analizler yapılmıştır. Ayrıca basma testi makro ve mikro yüzey incelemeleri , SEM analizleri yapılmıştır. Üretilen numunelere basma deneyi ile sonlu elemanlar analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Her iki analizde de benzer sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the modeling of the syntactic aluminum metallic foams and the effect of the mechanical properties of the pore size were investigated. In this context, closed-cell metallic foam manufacture and in the production process two different diameter syntactic raw foam materials were used as raw materials. Firstly, the obtained samples were modeled by Computer Aided Drawing Program (SOLİDWORKS) and then analyzed using the finite element package program (ANSYS). In addition, compression test macro and micro surface analyzes and SEM analyzes were performed. The results of the analysis of the produced samples and the results of the finishing element analysis were compared. Similar results were obtained in both analyzes.