CMS deneyinde, J/ψφ kütle spektrumunda egzotik durumların araştırılması
Searching for exotic structures in the J/ψφ mass spectrum at CMS
  1. Tez No: 456208
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZÇELİK ÖZLÜDİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT ÖZOK, DOÇ. DR. ELİF ASLI YETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
LHC'deki CMS deneyinde, kütle merkezi enerjisi √s = 7 TeV olan proton-proton carpışmalarında, B+ → J/ψφK+ bozunum kanalındaki J/ψφ kütle spektrumunda olağan dışı bir yapı gözlenmiştir. 3-kütleli faz uzayı formundaki ardalanın üstündeki bu yapı, S-dalga Breit-Wigner rölativistik fonksiyonuyla fit edildikten sonra elde edilen istatistiki değer, 5σ 'dan fazla bulunmuştur. Yapının kütle ve genişlik değerleri sırasıyla, m = 4148.0 ± 2.4(stat.) ± 6.3(syst.)MeV/c2 ve Γ = 28 ± 19(syst.)MeV/c2 şeklinde ölçülmüştür. Ayrıca, J/ψφ spektrumunun daha yüksek kütleli değerlerinde bir yapı daha gözlenmiştir ve bu yapıyla ilgili detaylar da çalışmada yer almaktadır. Her iki yapı da, (DD) eşiğinin oldukça üstündedir ve görece dar bir kütle genişliğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
A peaking structure in the J/ψφ mass spectrum is observed in the exclusive B± → J/ψφK± decays which is produced in pp collisions at √s = 7 TeV and collected with the CMS detector at LHC. Fitting the structure S-wave relativistic Breit-Wigner lineshape above a three-body phase-space nonresonant background gives a statistical significance more than 5σ . The measured mass and width values are correspondingly, m = 4148.0±2.4(stat.)±6.3(syst.)MeV/c2 and Γ = 28±19(syst.)MeV/c2 . Additionally, a second structure at higher masses of J/ψφ spectrum is observed and will also be reported in this study. The two structures are well above the threshold of open charm (DD) decays and have relatively narrow widths.