İç mekan yapay aydınlatma tasarımında oled uygulamaları
Oled applications in interior artificial lighting design
  1. Tez No: 456209
  2. Yazar: TUĞBA BERATOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAMLA ALTUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İç mekan tasarımında istenilen atmosferi oluşturmak için kullanılan en önemli ögelerden biri yapay aydınlatmadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yapay aydınlatmada kullanılan geleneksel yöntemlerin yerini almaya başlayan yeni nesil aydınlatma sistemlerine her geçen gün farklı bir özellik eklenmektedir. Yeni nesil sistemler içerisinde önde gelen bir tür olan katı hal aydınlatmalar;“ışık yayan diyot”(light emitting diode - LED) ve“organik ışık yayan diyot”(organic light emitting diode - OLED) olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Bu araştırmada, aydınlatma ve yapay aydınlatma ile ilgili genel tanım ve kavramlar örnekler ile açıklandıktan sonra katı hal aydınlatma sistemleri incelenmiştir. LED ve OLED aydınlatma sistemlerinin özellikleri karşılaştırılmıştır. OLED aydınlatma düzlemsel ve esnek yapısı ile geleneksel lambadan oldukça farklı bir yapay aydınlatma kaynağıdır. 2000'li yılların sonunda iç mekan aydınlatmasında kullanılmaya başlanan OLED aydınlatma panelleri, OLED aydınlatma armatürleri, dekorasyonda kullanılan OLED panelleri ve OLED ışık enstalasyonları araştırmada örneklerle incelenmiştir. OLED araştırma ve geliştirme projelerinden elde edinilen bilgiler doğrultusunda gelecekte yapılabilecek OLED iç mekan aydınlatma uygulamaları hakkında tasarım önerileri verilmektedir. OLED panellerin bir tekstil malzemesi gibi esnek yapıda olması, birçok malzeme ile kolay uyum sağlaması ve üstün teknik özellikleri sebebiyle geleceğin yapay aydınlatma kaynağı olabileceği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the essential components used to create a desired atmosphere in interior design is artificial lighting. New-generation lighting systems began to replace the conventional methods used in artificial lighting thanks to the technological developments and are enriched with a different feature every passing day. Solid-state lightings, a leading type among new-generation systems, are classified in two groups as“light-emitting diode”(LED), and“organic light emitting diode”(OLED).In this study, the common terms and concepts relating to lighting and artificial lighting are clarified with eloborate examples and then solid-state lighting systems are discussed. The characteristics of LED and OLED lighting systems are then compared. OLED lighting is a source of artificial lighting which is quite different from conventional lamp thanks to its planar and flexible structure. Finding their place in interior lighting towards the end of the 2000s, OLED lighting panels, OLED lighting luminaires, decorative OLED panels and OLED light installations are discussed in this study with elobarate examples. The study gives design examples on interior artificial lighting applications which might be carried out in the future in line with know-how coming from OLED research and development projects. It is underlined that OLED panels might be the source of artificial lighting of the future as they are structurally flexible like a textile material and are readily compatible with many materials, in addition to their superior technical features.