Türkiye'de 1980-2009 dönemi nüfus hareketi pratiğine Foucault'cu bir bakış: Bilgi-iktidar-kendilik teknolojileri çözümlemesi
A Foucault view of the population movement in Turkey between 1980 and 2009: Analysis of information-power-self technology
  1. Tez No: 456217
  2. Yazar: HABİP ULUÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehircilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 495
Özet
Her bilgi-iktidar kendi kentsel sistemini yaratmaktadır. Küresel bilgi-iktidarda bulunulan yer, yerleşim sistemi yeniden“hakikat oyununa”sokulmakta, yeniden sorunsallaştırılmaktadır. Artık ortam değişmektedir. Bu çalışmada değişen bilgi-iktidar ile birlikte değişen yerleşim şeması oluşumunun varoluş koşulları değişen bilgi-iktidarın rasyonelleştirme biçimleri ve bunun mekânsal uzamı ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır. Nüfus hareketi pratiğinin dağılımını yöneten kuralların düğümünü çözmek söz konusudur. Küresel bilgi-iktidarın Türkiye'nin yerleşim sistemine etkileri nelerdir sorusu ile başlayan bu çalışmada 1980 yılından 2009 yılına kadar onar yıllık periyodlar halinde ilçe düzeyinde yerleşimlerin kent ve kır nüfuslarında yaşanan değişimler haritalarla ortaya konulmaktadır. Bu aşamadan sonra yerleşim sisteminde yaşanan dönüşümleri nasıl açıklayabiliriz sorusu ile kuramsal okumalar sonucunda Türkiye'nin yerleşim sisteminde meydana gelen değişimlerin analizinde bilgi teorisinin içeriden bakışı yerine, Foucault'nun dışarıdaki, ilişkideki yöntemine başvuruldu. Foucault okumaları ile Foucault'nun yöntemi, diğer yöntemlerle olan farklılıkları saptandı. Foucault'nun kendi yöntemi ile yaptığı araştırmalarla oluşturduğu arşivi de tezde yararlanılmak üzere ortaya çıkarıldı. Foucault'nun bilgi-iktidar-kendilik çözümlemelerinden yararlanıldı. Bu çerçevede Türkiye'nin nüfus hareketi pratiğinin söylendiği anda yüklendiği bilgi-iktidar-kendilik teknolojileri çözümlemesinin dışarı, ilişki, hakikat üretimi, görünmek, itiraf etmek, güç istencini fiiliyata geçirmek üzerinden mekânsal uzamı ortaya konulmaya çalışıldı. Herkesin gördüğü ama bizim göremediğimiz o yer nedir? Bu yeni yer, yeni düzey nedir? İnsanları yakalayan, biriktiren, oraya akıtan, insanların gördüğü, bizim göremediğimiz bu yeni yer nedir? Hangi tablo? Hangi düzen mekanı? Hangi yerleştirme mekanı tablosu söz konusudur? Nüfusu harekete geçiren, insanları belirli yerlere akıtan bu ilişkiler ağı nedir? Modern bilgi-iktidardan küresel bilgi-iktidara geçilirken tabanı üzerinde düşündüğümüz düzendeki değişimler nelerdir? Şeylerin varoluş tarzlarındaki değişimler nelerdir? Bu çalışmada, *Dışarı; Ortam, arşiv, olageliş *İlişki; Güç ilişkisi oyunu *Hakikat Üretimi; Bilgi,“kıvılcım”*İtiraf; Hakikati kendinden damıtarak SÖYLEMEK *Görünüm; Hakikati kendinden damıtarak GÖSTERMEK *Güç İstencinin Fiiliyata Geçirilmesi üzerinden; Tabanı üzerinde düşündüğümüz düzendeki değişimleri, dönüşüm kalıplarını, nüfus hareketini rasyonelleştirme biçimlerini, nüfus hareketinin hangi düzen mekanına göre oluştuğunu, mekânsal uzamını ortaya çıkarmak söz konusudur. Nüfus hareketi pratiğinin nasıl“biriktirildiği”, Fiziksel-Mekansal-Bedensel uzamı, Merkezin Yerleşkeleri“birikim alanlarından”, Merkezi Yerellikler“birikim noktalarına”nasıl gelindiğini ortaya koymaktır söz konusu olan.
Özet (Çeviri)
Every information-power creates its own urban system. The place where the global information-power is located, the residential system is again put into“the truth game”, and again problematızated. The environment is changing now. This study aims to uncover the existence conditions of the urban planning that evolved with changing information-power, and rationalızation methods of evolved information-power and its spatial space. Another topic is the rules that manage the distribution of population movement practice. In this study, which started with an inquiry about the effects of global information-power to Turkey's residential system, the rural and urban population changes from 1980 to 2009 has been outlined via the maps with ten years periods at a county level. After this step, as a result of theoretical investigations and a question regarding how to explain the transformation of urban planning, Foucault's outside, and in-a-relationship methodology has been applied instead of the inside view of the information theory. The differences between Foucault's methodology and other methodologies has been determined through Foucault researches. The archive, which Foucault created with his own research, was also revealed to be used in the thesis. Foucault's information-power-self analysis was used. The spatial space of the analysis of information-power-self technologies, which follows the population movement of Turkey, is presented through outside, relationship, production of the truth, to be seen, to appeal, initiation of the power enthusiasm. What is the place where everybody sees but we cannot see? What is this new place, the new level? What is this new place that catches people, cluster them, people see, and we can not see? Which table? Which system space? Which placement system table is considered? What is this network of relationships which initiates the population movement, and clusters people to the specific places? What are the changes in the system based on the evolution from modern information-power to global information-power? What are the changes in the existence way of things? In this study, changes in the system, transformation patterns, rationalization of population movement are considered. Also, how the population movement practicals are collected, the physical-spatial-physical space, and how to have the accumulation points of central localities from the accumulation points of the center are considered through the followings: *Outside; environment, archive, happening *Relationship; the game of power relationship *Production of the truth; information,“spark”*Confession; telling the truth by distilling itself *View; showing the truth by distilling itself *Iniiıation of the power enthusiasm