Bebek ve çocuk bakım odaları tasarımına yönelik ergonomik tasarım modeli önerisi
Ergonomic design model proposal for the design of baby and child care rooms
- Tez No: 456216
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK FİTOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bebek ve çocuk bakım odaları tasarımı, mekan tasarım kriterleri göz önünde bulundurularak, ebeveynlerin kullanımına uygun olarak tasarlanması gereken alanlardır. Ebeveynler, bu odaları 0-3 yaş aralığındaki çocuklarının beslenme ve temizlenme gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmek, emzirme ve bez değiştirme eylemlerini gerçekleştirebilmek için kullanırlar. Bu odaların bulunması gereken alanlar, ebeveynlerin çocukla gidebildikleri alanlarla sınırlıdır. Bu konu, genel tasarım kriterleri ve ergonomik tasarım kriterleri belirlenerek incelenmiş ve bu odaların kullanımına yönelik ebeveynlerle anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması sonucunda bebek ve çocuk bakım odalarının önemine ve mekânsal yeterliliklerine dair bir çok bilgiye ulaşılmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda mekan tasarım önerilerine yer verilmiştir. Tez çalışmasının 1. Bölümü'nde bebek ve çocuk bakım odasına yönelik tanımlamalara ve örneklere, 2. Bölümde antropometrik, fiziksel ve psikolojik yönden, ergonomik tasarım kriterlerine, 3. Bölümde anket çalışmasına ve 4. Bölümde ise mekan tasarım önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Baby and child care rooms are the areas that must be designed for the use of parents, considering the design and the space design criteria. Parents use these rooms to meet the needs of children in the 0-3 age range, such as feeding and cleaning, and to perform breastfeeding and diaper changing activities. The areas in which these rooms are located are limited to the areas where parents can go with children. This subject was examined by defining general design criteria and ergonomic design criteria and surveying with parents about the use of these rooms. As a result of the questionnaire survey, a lot of information about the importance and spatial competence of baby and child care rooms has been reached. In accordance with this information, space design proposals are included. In Part 1 of the thesis study, definitions and examples for the room for infant and child care were given. In Part 2, anthropometric, physical and psychological aspects, ergonomic design criteria, questionnaire study in Chapter 3, and room design suggestions in Chapter 4.